Podkarpackie: Domy Pomocy Społecznej to największe ogniska zakażeń COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2020 18:09

Domy Pomocy Społecznej to największe ogniska potwierdzonych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu - podał podkarpacki sanepid. W sumie w regionie potwierdzono w poniedziałek (9 listopada) 1260 nowych przypadków zakażenie koronawirusem.

Podkarpackie: Domy Pomocy Społecznej to największe ogniska zakażeń COVID-19
Fot. Fotolia

Z raportu przekazanego PAP wynika m.in., że w DPS-ie w Brzozowie potwierdzono 20 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym u 2 osób z personelu medycznego, 4 osób personelu pomocniczego i 14 pacjentów.

Więcej przypadków zakażenie odnotowano w DPS-ie w Foluszu, bo aż 99. Z tej liczby 93 przypadki to podopieczni ośrodka. Natomiast w Domu Pomocy Społecznej Bonifratrów w Iwoniczu Zdroju, potwierdzono 33 przypadki, w tym 28 u pacjentów.

Z kolei w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu sanepid wykrył 42 przypadki koronawirusa, w tym 41 u podopiecznych. W tym samym mieście, ale w DPS-ie im. Brata Alberta odnotowano 63 zakażenia, niemal wszystkie u pacjentów.

Natomiast w DPS-ie w Przeworsku potwierdzono w poniedziałek 15 zakażeń, z czego osiem u personelu medycznego.

Najwięcej ognisk jest w placówkach w powiecie rzeszowskim. M.in. w DPS-ie Pogodna Dolina w Siedliskach odnotowano 27 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, wszystkie u pensjonariuszy. Natomiast w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Dynowie (też pow. rzeszowski) w wyniku przeprowadzanych badań potwierdzono 20 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym 16 u podopiecznych i 4 osób personelu. W podobnym ośrodku w Hyżnem (pow. rzeszowski) sanepid wykrył 54 zakażeń, z czego 40 u pensjonariuszy i 14 osób personelu. A w zakładzie Caritas w Głogowie Małopolskim (pow. rzeszowski) wykryto 7 przypadków zakażenia, wszystkie u pacjentów.

W poniedziałek podkarpacki inspektor sanitarny poinformował, że w regionie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W komunikacie przekazano również, że 6, 30 i 31 października, a także od 3 do 8 listopada br. zmarło 11 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Od początku pandemii na Podkarpaciu potwierdzono 34 369 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z tej liczby 15 140 osób wyzdrowiało lub zostało zwolnionych z izolacji. Zanotowano także 608 zgonów. 

Wojciech Huk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum