Podkarpacki Szpital Wojewódzki wykona "duże" zabiegi laparoskopowe na urologii

Autor: terazkrosno.pl/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2018 14:17

Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie dołączył do ośrodków, w których rutynowo wykonuje się duże zabiegi laparoskopowe z zakresu urologii. Oddział urologii i urologii onkologicznej stosuje tę metodę m.in. przy zabiegu radykalnego usunięcia nerki.

Podkarpacki Szpital Wojewódzki wykona "duże" zabiegi laparoskopowe na urologii
Fot. Wojewódzki Szpital Podkaprpacki w Krośnie

Obecnie na urologii wykonywane są zabiegi laparoskopowe m.in. żylaków powrózka nasiennego, niezstąpienia jądra, nefrektomii.

Ofertę poszerzono o operację usunięcia nerki z powodu nowotworu. Jak wyjaśnia dr Dariusz Sobieraj, szef oddziału urologii i urologii onkologicznej, do przeprowadzenia operacji metodą laparoskopową kwalifikowani są pacjenci z guzami nerki we wczesnym etapie rozwoju oraz bez przerzutów węzłowych, zaś do operacji klasycznych osoby z wyższym stopniem zaawansowania choroby czy obciążeni kardiologicznie.

Serwis terazkosno.pl przypomina, że pierwszy na Podkarpaciu zabieg radykalnej prostatektomii laparoskopowej wykonano w roku 2010 podczas II Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych, właśnie w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie. Operacja została przeprowadzona przez prof. Piotra Chłostę.

Więcej: www.terazkrosno.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum