Podkarpacie: obchodzą Dzień Dawcy Szpiku

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 09:39

Na Podkarpaciu zarejestrują się potencjalni dawcy szpiku.

Będzie to możliwe podczas Dnia Dawcy Szpiku, który odbywa się w środę ( 21 kwietnia) na Uniwersytecie Rzeszowskim – informuje uczelnia na swojej stronie internetowej.

„W godzinach od 11.00 do 18.00 w budynku głównym A1 UR, każdy chętny będzie mógł zapisać się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego, przez co zwiększamy szansę na życie chorym nie mającym spokrewnionego dawcy” – podaje Uniwersytet. Zapowiadany jest udział w akcji znanych sportowców z Podkarpacia: siatkarzy, koszykarzy, hokeistów i żużlowców.

Organizatorzy mają nadzieje, że podczas Dnia Dawcy Szpiku znajdą zgodny genetycznie materiał do przeszczepu dla 39-letniej mieszkanki Przemyśla, która od dwóch lat choruje na białaczkę. Pani Lidia jest twarzą promującą akcję rejestrowania się nowych dawców w regionie.

Akcja została objęta patronatem honorowym m.in. przez prezydenta miasta Rzeszowa i rektora UR.

Przypomnijmy, że jak wynika z zapowiedzi resortu zdrowia, prawie o 60 proc. mają wzrosnąć w 2010 r. środki przeznaczone na badania potencjalnych dawców szpiku. Rzecznik resortu Piotr Olechno zapewnił w marcu, że w tym roku na badania potencjalnych dawców szpiku zostanie przeznaczonych 6,7 mln zł, w 2009 r. suma ta wynosiła ponad 3,9 mln zł. Dodał, że oznacza to wzrost o 59 proc.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przebadanych zostało 4 910 potencjalnych dawców szpiku, koszty wyniosły 1 974 988 zł. W tym roku za 6 mln zł ma zostać przebadanych 17 000 potencjalnych dawców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum