Podkarpacie: co zrobić, aby przybyło dawców?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 18:30

Czy wprowadzany w regionie program

Mieszkańcy Podkarpacia nie chcą się dzielić swoimi narządami z innymi. Pacjenci z Podkarpacia żyją dzięki temu, że w Polsce są regiony, w których decyzja o pobraniu narządów zapada dużo częściej.

Rynek zdrowia pl. zapytał dr. n. med. Bernard Waśko, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie o przyczyny tej sytuacji.

– Nie podejmuję się odpowiedzi na pytanie, po której stronie jest wina, gdy liczba dawców w naszym regionie narządów maleje. Zapewne przyczyny tego zjawiska są złożone i nie leżą wyłącznie po jednej stronie. Nie należy jednak gdybać. Warto przeanalizować przyczyny zgłaszalności, czyli rejestr gotowości do dzielenia się tkankami po śmierci i porównać te dane w poszczególnych województwach.

Dr Waśko podkreśla, że kwalifikowania dokonują lekarze i z pewnością część odpowiedzialności na nich spoczywa. Powinni myśleć o tym, że pacjent może kwalifikować się do pobrania narządu, muszą mieć to zakodowane w głowie. Zdaniem dyrektora powinien także istnieć również system zachęt dla lekarzy i procedury muszą być uproszczone.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum