Po wakacjach rośnie liczba osób badających się w kierunku HIV/AIDS

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 09:32

Po powrocie z urlopu coraz więcej Polaków decyduje się na badania w celu sprawdzenia, czy nie przywieźli z wakacji "niechcianych pamiątek", np. wirusa HIV.

Po wakacjach rośnie liczba osób badających się w kierunku HIV/AIDS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Punkt Konsultacyjno-Doradczy bezpłatnych anonimowych badań w kierunku wirusa HIV w Słupsku właśnie teraz ma najwięcej pacjentów. Jego pracownicy wskazują, że ich liczba w tym okresie jest z roku na rok większa - informuje Głos Pomorza.

Podobnie sytuacja wygląda w innych takich ośrodkach.

Przebadać może się każdy, ale osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Aby sprawdzić swój tzw. status serologiczny nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani nawet umawiać na wizytę. Badanie wykonuje się z krwi, a przed pobraniem nie trzeba być na czczo. Niepotrzebne jest też żadne skierowanie.

Rozmowa i badanie są anonimowe. Żadne informacje o pacjencie nie wychodzą z gabinetu. Po wykonaniu badania, jego wynik można odebrać w trakcie następnego dyżuru w PKD. Każdy wynik jest z pacjentem omawiany. Jeśli jest pozytywny, chory jest kierowany na pogłębioną diagnostykę w szpitalu zakaźnym.

Więcej: www.gp24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum