Po raporcie NIK o profilaktyce w POZ. Te wnioski wymagają uwagi

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2015 05:35

Znacząco spadła liczba porad i badań profilaktycznych w POZ - wynika z opublikowanego niedawno raportu NIK. Lekarze rodzinni za mało czasu poświęcają zapobieganiu chorobom. To m.in. wynik dołożenia pracy lekarzom POZ i braków kadrowych, ale i niedostatecznego miejsca dla profilaktyki w systemie - oceniają eksperci.

 Po raporcie NIK o profilaktyce w POZ. Te wnioski wymagają uwagi
POZ nie działa wystarczająco skutecznie na rzecz zachowania zdrowia. Fot. archiwum

Opublikowany pod koniec listopada raport Najwyższej Izby Kontroli o podstawowej i specjalistycznej opiece medycznej nie napawa optymizmem. Ta cześć systemu, jak wskazuje NIK, która powinna być filarem systemu ochrony zdrowia, nie działa wystarczająco skutecznie na rzecz zachowania zdrowia, zapobiegania chorobom i ich wczesnego wykrywania.

Jak pokazuje raport, najsłabszą stroną POZ jest profilaktyka, zwłaszcza w odniesieniu do chorób cywilizacyjnych.

Czasochłonne, nieobowiązkowe
W analizowanym przez NIK okresie - 2012 r - I półrocze 2014 r. - lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielali coraz mniej porad profilaktycznych.

Liczba świadczeń na rzecz profilaktyki chorób układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, spadła o ponad 26 proc. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, które przytacza NIK wynika, że średnio rocznie badania pod tym kątem przechodzi zaledwie ok. 3 proc. populacji kwalifikującej się do takich badań (w tym zakresie profilaktyki wymaga 2,7 mln Polaków).

W latach objętych kontrolą udzielano też mniej porad w zakresie profilaktyki gruźlicy (o blisko 15 proc.) oraz chorób związanych z paleniem tytoniu, w tym nowotworów (o 23 proc.).

Jak tłumaczyli lekarze POZ, nie przeprowadzają badań profilaktycznych, bo są one zbyt czasochłonne, a przede wszystkim nie są obowiązkowe w świetle prawa. Regulujące tę kwestię rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej w tym badań przesiewowych oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane, zostało uchylone w 2009 r.

Dlaczego mniej?
Jak podkreśla Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, w raporcie NIK sytuacja została przedstawiona na podstawie kontroli w nieco ponad dwudziestu kilku przychodniach. Ta ocena nie daje pełnego obrazu sytuacji, ale zaprezentowane wnioski wymagają uwagi.

- W raporcie pokazano pewne tendencje, do których trzeba się poważnie ustosunkować. Jedno jest pewne. Dane dotyczące spadku badań profilaktycznych są czegoś skutkiem, a nie przyczyną - mówi portalowi rynek zdrowia.pl prezes Krajewski.

Według prezesa PZ , to że w POZ badania profilaktyczne dotyczące chorób cywilizacyjnych są wykonywane w mniejszym stopniu, jest wynikiem dołożenia pracy lekarzom, przy jednoczesnym braku zwiększenia zasobów kadrowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum