Po latach przerwy znów zastosowano kontrowersyjną metodę leczenia choroby Parkinsona

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2015 16:11

Jak informuje tygodnik New Scientist, W Anglii dokonano zabiegu wszczepienia do mózgu pacjenta z chorobą Parkinsona komórek pochodzących z mózgów ludzkich płodów. Ta kontrowersyjna metoda powstała 28 lat temu w Szwecji.

Po latach przerwy znów zastosowano kontrowersyjną metodę leczenia choroby Parkinsona
Fot. Archiwum

Roger Barker z Uniwersytetu Cambridge, szef międzynarodowego zespołu naukowców poinformował, iż stan ponad 50-letniego mężczyzny, który przeszedł zabieg, jest dobry. Eksperymentalną metodę zastosowano u niego tylko w jednej półkuli mózgu. Tego typu przeszczepy mogą być dokonywane w oparciu o komórki płodów poddanych aborcji. Terapia jednej półkuli mózgu wymaga użycia komórek mózgu trzech płodów - informuje rmf24.pl

Badania prowadzone w Szwecji i Stanach Zjednoczonych w latach 90. wykazały, że w ciągu dwóch lat po przeszczepie komórek stan pacjentów praktycznie się nie poprawiał. Dlatego program wstrzymano. Potem okazało się, że poprawne ich zagnieżdżenie zajmuje prawdopodobnie więcej czasu. Stan wielu pacjentów zaczął się poprawiać po upływie trzech i więcej lat.

Jeśli badaczom uda się przekonać kolejne kobiety do przekazania tkanek płodów poddanych aborcji, badania mają być kontynuowane. Zespół planuje podobne testy na grupie 19 pacjentów.

Metoda wywołuje etyczne wątpliwości i sprzeciw, są jednak szanse, że pomoże w stworzeniu terapii, które nie będą już tak kontrowersyjne. Obecnie trwają prace nad hodowlą produkujących dopaminę neuronów z komórek macierzystych.

Więcej: www.rmf24.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum