Po apelu MZ do MEN: szkolne wycieczki mają omijać sieci fast food

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 08:46

30 kwietnia resort zdrowia zaapelował do MEN o wykreślenie z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych wizyt w fast foodach. Stało się to po ujawnieniu przez fundację Instytut Ochrony Praw Konsumentów, że opiekunów wycieczek szkolnych i przedszkolnych nagradza się w nich darmowymi posiłkami.

Po apelu MZ do MEN: szkolne wycieczki mają omijać sieci fast food
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Konsekwencją przyjętego przez MEN stanowiska są pisma przygotowane przez kuratorów, a skierowane do dyrektorów szkół i przedszkoli. Apelują w nich o rezygnację z wizyt w restauracjach szybkiej obsługi podczas wycieczek i wyjść szkolnych.

Apel resortu zdrowia, który poparł MEN, znalazł już odzwierciedlenie w działaniach największego gracza na tym rynku, sieci McDonald’s. Firma oficjalnie deklaruje, że nie daje przyzwolenia na nagradzanie nauczycieli za przyprowadzanie wycieczek.

Eksperci zwracają uwagę, że sieć nie jest jedyna na rynku fast food. Dlatego teraz ważne jest, by do takich działań przekonać pozostałe.

Zdaniem ekspertów taki zakaz powinien iść nawet dalej. Wszystkie imprezy dla dzieci i młodzieży organizowane przez instytucje publiczne lub finansowane ze środków publicznych powinny być przestrzenią wolną od tego typu marketingu adresowanego do dzieci.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum