Po 20 latach badań stworzyli tabletkę, która hamuje rozwój jaskry

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2017 18:10

Okuliści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka, szefa kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stworzyli pierwszą na świecie tabletkę wspomagającą dotychczasowe metody walki z tą chorobą.

Po 20 latach badań stworzyli tabletkę, która hamuje rozwój jaskry
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Doniosło o tym w środę (23 sierpnia) RMF FM, tytułując informację przełomem w leczeniu jaskry. Choroba prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku.

Prace nad tabletką i związkiem - nutraceutykiem o nazwie Cytykolina - trwały 20 lat.

Cytykolina jest substancją, która niejako odżywia, ochrania te części oka. Lekarze i naukowcy udowodnili, że albo spowalnia postęp choroby, albo wręcz całkowicie ją hamuje. Dane z wieloletnich badań prowadzonych przez kilka ośrodków w Polsce i w Niemczech były tak obiecujące, że stworzono tabletkę. Jeden z producentów leków zdecydował się na produkcję tabletek.

Prof. Rejdak wskazuje, że tabletka nie zastąpi dotychczasowych metod, czyli kropli, zabiegów chirurgicznych, mikrochirurgicznych, które również mocno poszły do przodu. Tabletka działa niezależnie od nich, znacznie je wspomagając i uzupełniając.

Naukowcy badają teraz, czy tabletka mogłaby być stosowana profilaktycznie. Chodzi o osoby, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na jaskrę. Mają nadzieję, że podawanie tabletki u osób, które potencjalnie mogą zachorować, może zablokować pojawienie się jaskry. To na razie tylko hipoteza, jednak jest to wielce prawdopodobne, obserwując działanie Cytykoliny.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum