Plusy i minusy prywatnej opieki okołociążowej

Autor: trojmiasto.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 10:22

Z szacunków Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa kobiet w ciąży wybiera opiekę w prywatnych gabinetach. Ciężarne przyznają, że wolą zapłacić, niż czekać w kolejce.

- Zapytałam ostatnio grupę kobiet w ciąży, gdzie korzystają z opieki. Na 20 uczestników dwie pani korzystały z opieki w ramach NFZ. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo dużo. Panie często mają swojego lekarza od lat, więc u niego potem prowadzą ciążę. Duże znaczenie ma też lepsza dostępność lekarzy z gabinetów prywatnych - mówi Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Dostępność do opieki w ramach NFZ jest ograniczona. W jednej z gdańskich przychodni kobieta w szóstym tygodniu ciąży musi czekać na wizytę do połowy sierpnia, w innych do lekarza dostanie się najwcześniej w połowie lipca. Na wizytę w prywatnym gabinecie trzeba czekać maksymalnie 5-7 dni. Dodatkowo pacjentki wskazują na bardziej indywidualne podejście lekarza i gwarancję ciągłości opieki.

Minusem mogą być ceny samej wizyty i wykonywanych badań płacone z własnej kieszeni. Lekarze przyjmujący w ramach NFZ częściej też kierują kobiety do położnej rodzinnej, która porozmawia z ciężarną np. o jej emocjach, diecie, ćwiczeniach, pomoże przygotować się do porodu.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum