Płock: zarząd szpitala zamierza połączyć detoks i psychiatrię. Ordynator jest "na nie"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2019 10:31

Zarząd spółki Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej planuje scalić oddział psychiatryczny z pododdziałem leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Ordynator Wiktor Tołubiński nie akceptuje tych zamiarów.

Płock: zarząd szpitala zamierza połączyć detoks i psychiatrię. Ordynator jest "na nie"
Ordynator psychiatrii nie akceptuje planowanego połączenia Fot. Archiwum

Oddział psychiatryczny w szpitalu miejskim w Płocku działa od niemal 20 lat. Tołubiński, który organizował w lecznicy i psychiatrię i detoks podkreśla, że połączenie zniszczy obie jednostki - informuje Gazeta Wyborcza.

Przypomina, że od lat nie może się doprosić gruntownego remontu oddziału. Jedyne, czego nie brakuje, to pacjentów. Karetki z kolejnymi ustawiają się w kolejkach, a telefony z prośbami o przyjęcie dzwonią non stop. Jak zauważa, teraz będzie jeszcze gorzej: prowizorka, dostawianie łóżek i umowne oddzielanie jednych pacjentów od drugich.

Marek Stawicki, wiceprezes PZOZ, potwierdza informacje o połączeniu. Wskazuje, że celem jest odejście od leczenia stacjonarnego zamkniętego, które w opinii MZ i NFZ było nadużywane, na rzecz leczenia otwartego i środowiskowego. Dodaje także, że psychiatria i detoks, choć działają w dwóch budynkach, są jednym „organizmem”, a izba przyjęć, dyżurka i pokój zabiegowy były zdublowane. 

Po połączeniu detoks zachowa 12 łóżek, ale na psychiatrii ich liczba spadnie prawdopodobnie z 37 do  27.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum