Płock: weszli w ratunkowy system telemedyczny

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2010 12:20

Jedenaście karetek reanimacyjnych wprzężonych w system jest wyposażonych w defibrylatory wykorzystywane w telemedycynie ratunkowej.

Dzięki systemowi pacjent, do którego dociera zespół ratowniczy i który może być diagnozowany na odległość przez specjalistę, zyskuje cenne minuty, a lekarze z ośrodka wczesnej interwencji kardiologicznej mają czas na przygotowanie się do zabiegu angioplastyki.

Od 2007 r. dzięki systemowi i stacji odbiorczej, która znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, można ominąć wszystkie etapy pośrednie, załoga ambulansu w każdej chwili może porozumieć się z kardiologiem dyżurującym w pracowni hemodynamicznej. Dzięki szybkiej diagnozie, zanim pacjent trafi do szpitala, już w drodze można mu podać odpowiednie leki. To może uratować życie chorego.

„Sieć Życia”, jak określa się cały system, działa już niemal we wszystkich województwach. W Polsce, w trybie całodobowym, pracuje 45 medycznych stacji odbiorczych, z czego 15 w województwie mazowieckim - po jednej w Płocku, Ostrołęce i Siedlcach. Niebawem ma zostać uruchomiona kolejna - w Kutnie.

Dzięki wdrażanemu od sześciu lat systemowi przeprowadzono do tej pory ok. 18 tys. transmisji wyników badań EKG. Według szacunków ok. 40 procent ambulansów zakontraktowanych przez NFZ może transmitować sygnał do stacji odbiorczych.

Więcej na: www.plock.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum