Płock: tylko jedna karetka z lekarzem na 130 tys. mieszkańców

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2018 09:33

Od 1 marca płocka Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego dysponuje tylko jedną karetkę „S”, z lekarzem na pokładzie na 130 tys. mieszkańców. Pozostałe cztery oznaczone są literką „P”, w której pomoc niosą ratownicy medyczni (jedna z nich wyjeżdża do chorych tylko za dnia).

Fot. PTWP

W tym roku nie będzie także „wiślanej” karetki, motorówki z ratownikami, którzy w sezonie pilnowali bezpieczeństwa na rzece. Łódź kupiono za społeczne pieniądze.

List do wojewody w sprawie liczby specjalistycznych karetek systemu ratownictwa medycznego jeszcze w grudniu ub.r. pisał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Podkreślał, że miasto jest specyficzne, ma na swym terenie zakłady podwyższonego ryzyka, ruchliwe drogi, w dodatku rozciągnięte jest po dwóch stronach rzeki. Przewidywał, że likwidacja specjalistycznego zespołu karetki wydłuży czas oczekiwania na pomoc i stworzy zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców miasta. Sprzeciwiał się także likwidacji karetki wodnej.

Zespół prasowy wojewody mazowieckiego przekonuje: „Ze zgromadzonych danych wynika, że pod względem interwencji przekształcony zespół był najmniej obciążonym zespołem na terenie Płocka. Biorąc pod uwagę, że największe obciążenie interwencjami wypada w ciągu dnia, przekształcony zespół miał rocznie trzy razy mniej interwencji w porównaniu do innych zespołów”.

Lucyna Kęsicka, dyrektorka płockiej WSPRiTS, potwierdza, że karetka w Płocku, faktycznie, wyjeżdżała rzadziej niż inne. W 2015 r. było to ponad 2,5 tys. wyjazdów, w 2016 już prawie 2,7 tys., w 2017, tyle samo. Jednak to te liczby okazały się argumentem za likwidacją karetki "S".

Więcej: www.wyborcza.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum