Płock: szukają dawców szpiku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2011 11:10

W niedzielę (19 czerwca) płocczanie będą mogli zgłosić się do rejestru dawców szpiku dzięki kampanii łódzkiej Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka". Dotychczas nie było to możliwe w Płocku, trzeba było jechać do Warszawy.

Płock: szukają dawców szpiku

Przedstawiciele Fundacji "Krwinka" w ciągu kilku lat poszukiwania dawców szpiku odwiedzili już 10 polskich miast.

Mieszakańcom Płocka wyświetlą film o metodach pobierania szpiku i odpowiedzą na każde pytanie związane z oddaniem szpiku.Chcą obalić wszelkie mity i uświadomić ludzi, że pobieranie szpiku nie boli. Wszystko to po to, aby do rejestru dawców zgłaszały się osoby świadome. Takie, które podejmą decyzję i nie rozmyślą się w ostatniej chwili.

Dawca, jak podkreślają organizatorzy kampanii, nie ponosi żadnego ryzyka. Całkowita regeneracja szpiku następuje zwykle po 3-4 tygodniach. Przed oddaniem szpiku dawca zostaje gruntownie przebadany. Po pobraniu również jest systematycznie poddawany badaniom kontrolnym. Nie ponosi też żadnych kosztów.

Żeby trafić do rejestru potencjalnych dawców, wystarczy oddać krew - 10 ml, czyli tyle, ile podczas podstawowych badań morfologicznych.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum