Płock: rusza akcja szczepień przeciwko penumokokom

Autor: Gazeta Wyborcza, SAB/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2011 16:23

Władze Płocka zafundowały najmłodszym mieszkańcom miasta szczepienia przeciwko pneumokokom. Program został uzgodniony ze specjalistami z zakresu medycyny dziecięcej, a także epidemiologii oraz mikrobiologii. Wielu mieszkańców miasta twierdzi jednak, że szczepienia są szkodliwe dla ich dzieci.

Płock: rusza akcja szczepień przeciwko penumokokom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Do realizacji programu profilaktycznego szczepień przeciwko pneumokokom Urząd Miasta Płocka przygotowywał się od dłuższego czasu. Przeprowadził szereg konsultacji ze specjalistami z Okręgowej Izby Lekarskiej.

- Opnie na ten temat zbieraliśmy długo i rzetelnie. Jedną z najważniejszych jest opinia prof. Walerii Hryniewicz, która program ten popiera. Idea ta wpisuje się w narodowy program ochrony zdrowia - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Michalska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta i dodaję, że decyzja o szczepieniu należy do rodziców.

- Dlatego bardzo zależy nam aby dziecko, które ma być szczepione, taką szczepionkę otrzymało we własnej przychodni, od lekarza, który to dziecko zna. Od jakiegoś czasu docierały do nas głosy, że szczepienia są drogie a jednocześnie istnieje spore na nie zapotrzebowanie. Dlatego realizujemy ten program. W tej chwili jesteśmy na etapie ogłaszania konkursu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Profesor Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, która kieruje zorganizowaną przez siebie Kliniką Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, także popiera decyzje władz Połocka.

Zaś zachowanie rodziców, którzy nie szczepią dzieci, określa mianem nieodpowiedzialności. Jej zdaniem obowiązkiem rodziców jest dbanie o zdrowie sowich dzieci. Profesor nie zgadza się także z zarzutami, że szczepionki są niebezpieczne. Nad ich dopuszczeniem do sprzedaży, a tym samym skutecznością czuwa bowiem m.in. komitet bezpieczeństwa szczepień przy Światowej Organizacji Zdrowia.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze