Płock: pożyczyli helikopter stolicy, Kraków użyczył im Mi-2

Autor: Gazeta Wybocza, KR/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 10:15

W listopadzie płockie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe musiało pożyczyć śmigłowiec Warszawie i zawiesić swoją działalność. Teraz znów działa.

Płock: pożyczyli helikopter stolicy,  Kraków użyczył im Mi-2
Na bezrybiu i rak ryba...

Jak podaje Gazeta Wyborcza, od  25 grudnia ratownicy z płockiej bazy latają wysłużonym Mi-2, który dotarł tu z LPR w Krakowie. Baza wróciła do pracy, ale na nowy śmigłowiec przyjedzie jej jeszcze poczekać. Najprawdopodobniej do drugiej połowy roku.

Baza LPR w Płocku musiała zawiesić działalność w listopadzie. 20 listopada na lotnisku Bemowo podczas podchodzenia do lądowania doszło do wypadku śmigłowca Agusta A109 Power z warszawskiego LPR. Maszyna nie nadawała się do dalszej eksploatacji ani do remontu.

Stolicy została bez śmigłowca ratunkowego. Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zadecydował o skierowaniu do Warszawy maszyny z Płocka. Tamtejszą bazę zawieszono. W święta do Płocka znów przyleciał Mi-2. Nie jest to jednak maszyna wypożyczona Warszawie. Śmigłowiec pochodzi z bazy w Krakowie, gdzie od niedawna lata pachnący nowością Eurocopter. Drugi tego typu śmigłowiec pracuje od 22 grudnia w bazie w podszczecińskim Goleniowie.

Nowoczesne śmigłowce latają szybciej, spalają mniej paliwa, mogą odbywać dłuższe loty. Mają też więcej miejsca w kabinie, potrzebują mniej miejsca do lądowania i – w przeciwieństwie do Mi-2 – mogą latać także nocą.

– Kolejne Eurocoptery w ciągu dwóch najbliższych miesiący trafią do w Gdańsku i Warszawie. Dostawa Eurocoptera do bazy w Płocku przesunie się najprawdopodobniej na drugą połowę roku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Justyna Wojteczek, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi w całym kraju 17 baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Śmigłowce wykonują ponad 5000 misji rocznie, spośród których 70 proc. stanowią loty do zdarzeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum