Płock: poród z gazem rozweselającym

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 09:15

W Szpitalu Świętej Trójcy w Płocku zdecydowano o wprowadzeniu procedury łagodzenia bólu porodowego podtlenkiem azotu, czyli tzw. gazem rozweselającym. Ma zostać zastosowana już za dwa tygodnie.

Na razie jeszcze trwają formalności związane z zastosowaniem tej procedury ale już w przyszłym tygodniu gaz będzie dostępny w formie testowej dla niektórych rodzących. A na dobre szpital ma zacząć go stosować za około dwa tygodnie.

Gaz rozweselający znacznie zmniejsza stres i uśmierza ból porodowy. Kobieta podczas porodu może sama dozować ilość i częstotliwość wdychanego gazu. Jest bezpieczny dla pacjentek i dla płodu. Zaczyna działać już po kilku wdechach i bardzo szybko eliminuje się z organizmu. Nie powoduje uzależnień.

Przy stosowaniu gazu nie jest konieczna obecność anestezjologa, wystarczy opieka położnej. Niestety, nie na wszystkie kobiety substancja ta działa.

Właściwości podtlenku azotu odkrył Joseph Priestley w 1772 roku, który dowiódł, że ten gaz uśmierza ból. Gaz rozweselający ma również zastosowanie przy znieczulaniu zabiegów stomatologicznych. Gaz rozweselający jest od wielu lat z powodzeniem stosowany w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum