Płock: pamiętają o grypie, zapomnieli o sepsie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 11:01

Zainteresowanie szczepieniami może wskazywać, że gros osób zapomniało o zagrożeniu sepsą.

Płock: pamiętają o grypie, zapomnieli o sepsie?

Szczepionki zapobiegające grypie rozchodzą się jak w mgnieniu oka, na te drugie jest niewielu chętnych.

W tym roku, dzieci do 16. roku życia mogą korzystać ze szczepionki przeciwko, meningokokom. Osoby po 65. roku życia mogą zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej. O ile szczepionek dla najstarszych zabrakło już w większości przychodni w Płocku, to zapas leku przeznaczonego dla najmłodszych nadal jest spory. W ubiegłych latach sytuacja była odwrotna.

Przeciwko grypie szczepią jeszcze tylko cztery placówki należące do Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Ale ampułek pozostało niewiele, mimo iż ratusz zakupił ich w tym rok 4 tys. Dla porównania w poprzedniej edycji ze szczepień skorzystało 3,1 tys. płocczan, dwa lata temu - 2,8 tys. Przeciwko meningokokom w ramach ratuszowej akcji szczepi w tym roku 11 przychodni.

Biuro prasowe Urzędu Miasta w Płocku wyjaśnia, że szczepionki przeciwko meningokokom są dostępne we wszystkich przychodniach, które biorą udział w akcji. W tegorocznej puli było 7 tys. sztuk leku. Do końca października wykorzystana była niecała połowa z nich. Nie ma raczej szans, aby w listopadzie osiągnąć wynik sprzed roku, czyli prawie 6 tysięcy.

W przypadku obydwu rodzajów szczepień nie obowiązuje rejonizacja. Żeby skorzystać z profilaktyki, pacjent musi być jednak zameldowany na terenie Płocka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum