Płock: kupią HRT do walki z jaskrą

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2010 11:15

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (na Winiarach) rozpoczął procedury przetargowe związane z zakupem nowoczesnego urządzenia HRT do diagnozowania jaskry.

– Już w tym tygodniu zostaną zakończone procedury przetargowe związane z zakupem tego urządzenia. Pieniądze na realizację tej inwestycji pochodzą ze środków własnych. Kiedy tomograf będzie oddany do użytku pacjentom? Chcielibyśmy aby jak najszybciej. Wszystko zależy od tego jak szybko poradzi sobie z zamontowaniem i uruchomieniem urządzenia firma, która wygra przetarg – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Iwona Sadowska, kierownik Działu Zamówień Publicznych płockiego  szpitala.

Tomograf HRT - Heidelberg Retina służy przede wszystkim do precyzyjnej diagnostyki jaskry, pozwala także na bardzo dokładną analizę tarczy oka z jednoczesną trójwymiarową analizą jego siatkówki. Urządzenie ma być wyposażone w dodatkową przystawkę, dzięki której będzie można szybko wykryć wszelkie niepożądane zmiany w przedniej części oka, czyli rogówce.

Badanie przy uzyciu HRT pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz tylnego odcinka oka, urządzenie zawiera laserowy system skanowania. Jest to bardzo istotne badanie szczególnie dla chorych na jaskrę oraz pacjentów, u których lekarze tę chorobę podejrzewają. Komputerowe badanie HRT pozwala także dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego.

To będzie drugie takie urządzenie w Płocku (pierwsze jest w prywatnym gabinecie). Będzie służyło pacjentom szpitala oraz z poradni okulistycznej. Zakup urządzenia to wymóg NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum