Płock: ćwiczenia służb ratowniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2015 20:01

Płock sprawdza działanie i współpracę różnego rodzaju służb ratowniczych oraz instytucji na wypadek groźby powodzi i zagrożenia chemicznego. We wtorek (2 czerwca) rozpoczęły się tam dwudniowe ćwiczenia obronne "Bariera 2015".

Płock: ćwiczenia służb ratowniczych

Jak poinformował PAP Jan Piątkowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim urzędzie miasta, wnioski z ćwiczeń posłużą do aktualizacji planów reagowania na wypadek ewentualnego zagrożenia dla miasta.

- Celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie sposobu osiągania wyższych stanów gotowości obronnej i realizacji zadań, które wynikają z planu operacyjnego funkcjonowania Płocka. Chodzi o ocenę koordynacji działań różnego rodzaju służb ratowniczych i instytucji w sytuacji zagrożenia dla miasta - powiedział PAP Piątkowski.

Do przeprowadzenia ćwiczeń "Bariera 2015" wybrano scenariusze potencjalnych zagrożeń dla Płocka, oprócz groźby powodzi, także uszkodzenie przez grupę terrorystyczną instalacji chłodniczej z amoniakiem w jednym z zakładów produkcyjnych.

- Ten element jest niezbędny do przećwiczenia, aby w przypadku podobnych zdarzeń nastąpiła bardzo szybka reakcja odpowiednich służb, w tym przede wszystkim określenie stref zagrożenia, neutralizacja wycieku oraz przeprowadzenie ewakuacji ludności - wyjaśnił Piątkowski.

Scenariusz symulowanego wycieku amoniaku zostanie rozegrany w drugim dniu ćwiczeń, czyli w środę. Planowane są m.in. działania ratownicze polegające na ewakuacji rannych do specjalnie zorganizowanych zastępczych miejsc szpitalnych na terenie miasta. Do akcji skierowany zostanie specjalistyczny pluton ratownictwa chemicznego PKN Orlen.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum