Pleszew: ewakuacja chorych z oddziału paliatywnego i ZOL-u. Karetki kursowały całą noc

Autor: Gazeta Wyborcza, epoznan.pl/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 13:49

Schorowani pacjenci oddziału paliatywnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie przez całą noc z poniedziałku na wtorek (6/7 kwietnia) byli przewożeni karetkami do szpitala zakaźnego w Poznaniu.

Karetki przewoziły chorych do szpitala zakaźnego Fot. Archiwum

W poniedziałek szpital w Pleszewie otrzymał wyniki testów na obecność koronawirusa. Potwierdziły one zakażenie u 23 pacjentów oddziału paliatywnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego (w wieku od 43 do 90 lat). Zakażonych jest także sześciu członków personelu medycznego.

Już wieczorem tego samego dnia specjalistyczne karetki do transportu zakażonych koronawirusem zaczęły przewozić chorych. "Ratownicy wchodzą z noszami na oddział paliatywny. Po kilkunastu minutach wynoszą do karetki czerwone worki - w środku ubrania, obuwie, rzeczy osobiste zakażonej pacjentki. Za chwilę wracają z noszami, na których leży starsza kobieta. Karetka odjeżdża do szpitala zakaźnego w Poznaniu" - relacjonowała Gazeta Wyborcza.

W jaki sposób koronawirus pojawił się w szpitalu w Pleszewie? W piątek 27 marca na oddział paliatywny karetka przywiozła pacjenta z oddziału wewnętrznego szpitala w Krotoszynie. W poniedziałek 30 marca przywieziono z tej lecznicy do Pleszewa kolejnego pacjenta. Tego samego dnia okazało się, że na oddziale wewnętrznym w Krotoszynie zakażonych jest aż ośmioro pacjentów. Szpital w Pleszewie, przyjmując pacjentów, nie miał tej wiedzy. To właśnie w Krotoszynie jest najwięcej zachorowań w województwie - zarażonych w powiecie jest już blisko 100 osób.

W Pleszewie koronawirusa ma także pielęgniarka miejscowego Domu Pomocy Społecznej. Obiekt został objęty kwarantanną, łącznie to 241 osób - podopieczni, pracownicy oraz ich bliscy - podaje serwis epoznan.pl.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum