Płatki śniadaniowe skażone kancerogenami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2019 12:29

Raport organizacji Environmental Working Group (EWG) potwierdza skażenie płatków śniadaniowych dla dzieci, produkowanych przez kilkanaście popularnych marek, środkami kancerogennymi, takich jakie znajdują się m.in. w herbicydzie Roundup.

Płatki śniadaniowe skażone kancerogenami
Substancja ta zaliczana jest do grupy środków "prawdopodobnie rakotwórczych" Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

EWG najwyższe stężenie glifosatu w tym roku wykryła w kilku rodzajach sprzedawanych w USA Cheerios: Honey Nut, Chocolate Peanut Butter, Oat Crunch i Multi Grain. Środek znaleziono także w 21 rodzajach "naturalnych" batonikach marki Nature Valley - produkowanych przez koncern General Mills - podaje Rzeczpospolita.

W raporcie EWG czytamy również, że w niektórych próbkach zawartość glifosatu była wyższa niż poziom uznawany za bezpieczny dla zdrowia dzieci. Dlatego też organizacja EWG skierowała do koncernów, takich jak General Mills czy Quaker, prośbę aby przestały kupować składniki do swoich produktów od farmerów używających środki chwastobójcze zawierające kancerogenny glifosat, m.in. środek Roundup.

Glifosat jest substancją aktywną zawartą w środku do zwalczania chwastów o nazwie Roundup. Zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia substancja ta zaliczana jest do grupy środków "prawdopodobnie rakotwórczych". W stanie Kalifornia środek ten został natomiast wpisany na listę środków, "o których wiadomo, że powodują raka".

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum