Platforma e-jaskra uratuje wzrok tysiącom Polaków?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 13:32

Lekarze z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, kliniki prof. Jerzego Szaflika, wraz z grupą fizyków i informatyków z Uniwersytetu Warszawskiego, opracowali nowatorski model badań przesiewowych. Program e-jaskra wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania chorego i zdrowego dna oka, oceniając ryzyko zachorowania na jaskrę.

Platforma e-jaskra uratuje wzrok tysiącom Polaków?
Jerzy Szaflik. Fot. Archiwum

W Polsce na jaskrę leczy się 320 tys. się osób. Tymczasem, jak się szacuje, na chorobę która trwale uszkadza nerw wzrokowy, choruje ok. 850 tys. Polaków. Dolegliwość ta dotyka głównie osoby po 60. roku. Oznacza to, że o swojej chorobie może nie wiedzieć nawet pół miliona Polaków - zauważa Rzeczpospolita.

Brak rozpoznania jaskry na wczesnym etapie rozwoju skutkuje gorszymi rokowaniami terapeutycznymi i grozi szybką utratą wzroku. Aby temu zapobiec, pomysłodawca prof. Szaflik postawił na badania przesiewowe, które pozwalają na rozpoznanie choroby w najwcześniejszym stadium.

Badaniom w kierunku jaskry powinny poddawać się osoby po 55. roku życia, z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, cierpiące na wady wzroku, czyli krótkowzroczność czy nadwzroczność oraz nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę czy migrenę i bóle głowy.

Badanie za pomocą platformy e-jaskra trwa ok. 10 min. Polega na wykonaniu zdjęcia dna oka oraz pomiaru ciśnienia w gałce ocznej. Wynik badania pacjent otrzymuje SMS-em lub mejlem. Określa ono z dokładnością do 80 proc. prawdopodobieństwo występowania jaskry. Potwierdziły to badania przeprowadzone na ponad tysiącu osób.

Prof. Szaflik chce zaprosić do bezpłatnych badań 10 tys. osób. Badania rozpoczną się 2 grudnia w Centrum Jaskry w Warszawie.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum