Plan reaktywacji polskiej psychiatrii, pierwsze efekty budzą nadzieję na sukces

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2019 06:00

Wdrożony rok temu pilotaż programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego pokazuje, że nowy system się sprawdza - przekonuje resort zdrowia. Środowiskowa opieka, którą tworzy obecnie 27 Centrów Zdrowia Psychicznego objęła opieką już 3 mln dorosłych Polaków. Wkrótce liczba tych placówek ma co najmniej podwoić się, a jesienią mamy poznać nowy plan opieki psychiatrycznej nad dziećmi.

Plan reaktywacji polskiej psychiatrii, pierwsze efekty budzą nadzieję na sukces
- Wkrótce do 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, które powstały w ubiegłym roku, dołączą kolejne. Do programu zgłosiło się 47 placówek, a 28 z nich już zostało pozytywnie zweryfikowanych - mówił w czwartek (22 sierpnia) Marek Balicki. Fot. profil MZ na Facebook

Dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii podczas konferencji prasowej dotyczącej pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (Warszawa, 22 sierpnia 2019 r.) przypomniał, że Centra Zdrowia Psychicznego prowadzą kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej i szpitalnej.

- Wkrótce do 27 ośrodków, które powstały w ubiegłym roku, dołączą kolejne. Do programu zgłosiło się 47 placówek, a 28 z nich już zostało pozytywnie zweryfikowanych. Gdy placówki, które spełniają kryteria, zostaną włączone do pilotażu, to w każdym województwie będzie zapewniony dostęp do środowiskowej opieki, którą proponują Centra Zdrowia Psychicznego - podkreślał Balicki.

Szybka, bezpłatna, dostosowana do potrzeb
Wskazał, że centra zapewniają kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i mogą do nich zgłaszać się także osoby nieubezpieczone. - Każdy pacjent otrzyma tam szybką, bezpłatną, przystosowaną do potrzeb pomoc. Co ważne - blisko domu i w miarę możliwości bez konieczności hospitalizacji - mówił Marek Balicki.

W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomione zostały Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne. Dyżurują tam psychologowie, terapeuci zajęciowi oraz pielęgniarki psychiatryczne.

- Każda osoba, którą specjalista przyjmujący w takim punkcie uzna za tzw. przypadek pilny, otrzyma w ciągu trzech dni potrzebną pomoc. Termin ten jest nieprzekraczalny i zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia o pilotażu - wyjaśniał pełnomocnik ministra.

Plan leczenia w centrach układany jest tak, aby jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys oraz po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym (więcej o asystentach zdrowienia - str. 14-15).

Marek Balicki przekonywał, że dotychczasowe obserwacje funkcjonowania pilotażu wskazują, że ta forma pomocy jest skuteczna. Przyznał jednak, że potrzeba około 5-10 lat, żeby doprowadzić do tego, by około 80% mieszkańców mogło mieć dostęp do takiej opieki. - Im szybciej będziemy rozszerzać ten program w kolejnych województwach, tym łatwiej będzie przyspieszać działania - wskazywał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum