Piotr Kuna: trzy czwarte chorych na astmę nie jest diagnozowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2009 07:52

Jak poinformował prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Piotr Kuna, badania epidemiologiczne wykazały aż dwukrotny wzrost zachorowań na astmę w Polsce w ciągu zaledwie ośmiu lat.

Naukowiec podkreślił, że astma to poważny problem zdrowotny i społeczny w Polsce. Rocznie z powodu jej powikłań umiera ok. 1,5 tys. chorych. Lekarze szacują, że na tę przewlekłą i nieuleczalną chorobę cierpi ok. 4 mln Polaków. 70 proc. chorych na astmę nie jest w Polsce diagnozowanych.

- Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że astma oskrzelowa i choroby, które są do niej podobne, jest najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i osób do 50. roku życia. Już w tej chwili refundacja leków na astmę i choroby obturacyjne układu oddechowego pochłania najwięcej środków Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział.

Według najnowszej definicji Światowej Organizacji Zdrowia, astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych.

- Zmieniła się definicja astmy, nasi lekarze nie są do tego przygotowani. Powinni też poświęcić czas na dokładne poinformowanie pacjenta o tej chorobie i jej leczeniu - mówił prof. Kuna.

Astma jest chorobą nieuleczalną, ale jeśli jest wcześnie wykryta i dobrze leczona, to u dziecka może nastąpić poprawa.

- Pacjent może chorować, ale biorąc dostępne obecnie leki nie powinien mieć dolegliwości - podkreślił prof. Kuna.

Objawy astmy to napadowy kaszel przy zmianie warunków środowiska, głównie w nocy, świsty przy oddychaniu, uczucie ciężaru w klatce piersiowej, szczególnie przy wysiłku. Jeżeli astmy nie leczymy, ryzyko zgonu z powodu zawału serca jest pięć razy wyższe.

Według badań europejskich, aż 1/3 pacjentów chorych na astmę opuszcza w ciągu roku pracę, a 50 proc. chorujących dzieci - szkołę. Choć astma to choroba wszystkich pokoleń, 80 proc. przypadków zaczyna się przed piątym rokiem życia. Kluczowe jest wykrycie jej wcześnie, bo każdy rok nieleczonej astmy to utrata ok. 5 proc. czynności płuc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum