Pionierska operacja w Londynie. Przeszczepili komórki macierzyste do siatkówki

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 29 września 2015 21:10

Naukowcy w Londynie przeprowadzili pionierską operację wszczepienia komórek macierzystych do siatkówki. Technika ta ma zatrzymać objawy związane ze zwyrodnieniem plamki żółtej - choroby związanej z wiekiem, która często prowadzi do ślepoty.

Pionierska operacja w Londynie. Przeszczepili komórki macierzyste do siatkówki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komórki do operacji pobrano z kilkudniowego ludzkiego zarodka. Jak podkreślają uczeni, nie większego niż główka szpilki. Po odpowiednim przygotowaniu ich w warunkach laboratoryjnych, zostały wszczepione do siatkówki 60-letniej kobiety.

Uczeni planują już przeprowadzenie podobnego zabiegu w grupie 10 pacjentów, którzy tracili wzrok wskutek nagłego pęknięcia naczyń krwionośnych.

To pierwsza tego typu operacja. Dopiero w okolicach Bożego Narodzenia będziemy mogli ocenić skuteczność tego zabiegu- mówi rzecznik londyńskiego szpitala okulistycznego. Jak podkreśla, zadaniem uczonych będzie również monitorowanie procedur bezpieczeństwa, które towarzyszą takim zabiegom.

Pacjenci, którzy chorują na zwyrodnienie plamki żółtej, tracą możliwość skupiania wzroku, doświadczają częściowej, a wielu przypadkach też całkowitej ślepoty - przypomina rmf24.pl.

Jeśli nowa metoda leczenia zakończy się sukcesem, będzie to rewolucyjny postęp w walce ze ślepotą.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze