Pinkas w kwestii ukrywania informacji o zakażeniach koronawirusem: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 11:28

W przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce poinformujemy o tym natychmiast. Także o tym, gdzie mogą wystąpić zagrożenia - zapewniał w sobotę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas Fot. PTWP

Potwierdził w Radiu Zet, że w Polsce nie ma żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Dodał, że "są oczywiście podejrzenia. Ci pacjenci są izolowani". - Mam nadzieję, że w trakcie tego weekendu nic się nie wydarzy - mówił. Wskazywał, że jeśli chodzi o postawienie szpitali w stan wyższej gotowości, mamy być przygotowani na najgorszą ewentualność tzn. na wystąpienie w Polsce epidemii.

Pinkas odniósł się także do głosów polityków, że są już potwierdzone przypadki koronawirusa, ale są one ukrywane. Ocenił to jako irracjonalne. - Żeby coś ukryć w Polsce, szczególnie w przypadku diagnostyki laboratoryjnej, to trzeba - przepraszam za słowo - skorumpować kilkunastu diagnostów laboratoryjnych, zarząd szpitali - tego się po prostu nie da zrobić. Musieliby się sprzeniewierzyć wiedzy profesorowie Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. To jest coś, co się w ogóle nie może zdarzyć - ocenił.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że taką informacje można ukryć. Z całą pewnością najpierw będzie wiedział o tym minister zdrowia, główny inspektor sanitarny, powiatowa inspekcja sanitarna, która powinna wiedzieć pierwsza, bo będzie musiała prowadzić pewne działania przeciw epidemiczne związane z wystąpienie tego przypadku - mówił.

Pinkas wyjaśnił, że obecnie próbki badają trzy laboratoria: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, w szpitalu zakaźnym w Warszawie i w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie. Podkreślił, że do końca dnia w sobotę takich miejsc będzie 4-5, a w poniedziałek może być ich już 6.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum