Pinkas: MZ i GIS nie odpowiadają za dostarczanie komercyjnych szczepionek do aptek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2020 12:00

Obecnie mamy początek dostaw szczepionkowych, w ub.r. były one dostępne jeszcze później - zaznaczył w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Pinkas: MZ i GIS nie odpowiadają za dostarczanie komercyjnych szczepionek do aptek
Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny Fot. PTWP

Pinkas podkreślił w RMF FM, że od lat zachęca wszystkich, żeby się szczepili przeciwko grypie. Zastrzegł jednocześnie, że choć minister zdrowia Adam Niedzielski "robi wszystko, by liczba szczepionek była większa niż do tej pory", to - mówił - ani MZ ani GIS nie są odpowiedzialni za asortyment i dostarczanie komercyjnych szczepionek do komercyjnych miejsc, jakimi są apteki.

- My mamy obowiązek zabezpieczyć najstarszych i takie szczepionki (dla seniorów - PAP) Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło" - wskazał Pinkas.

Pytany z kolei o szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 główny inspektor sanitarny przekonywał, że jest ona "najważniejszym elementem". - Interwencja populacyjna związana ze szczepieniami jest najbardziej efektywna. Dzięki temu nie mamy polio, czy też ospy prawdziwej - zauważył.

Przypomniał, że "180 zespołów naukowców na całym świecie pracuje nad szczepionką na koronawirusa i wydaje się, że przynajmniej dwie firmy są na tyle daleko zaawansowane, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni lub kilku miesięcy ta szczepionka będzie dostępna". Zaznaczył jednak, że zanim wejdzie do powszechnego użytku, będzie musiała być "sprawdzona i bezpieczna". Podkreślił również, że gdy się już pojawi, nie będzie obowiązkowa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum