Pilotażowy projekt poprawy opieki nad seniorami w Trójmieście

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2016 17:51

Pod koniec 2016 r. przewidujemy uruchomienie Centrum Geriatrii w Sopocie i Gdańsku, pilotażowego projektu poprawy opieki nad ludźmi starszymi - poinformował w środę (3 lutego) na konferencji prasowej w Warszawie szef projektu, prof. Jacek Bigda z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pilotażowy projekt poprawy opieki nad seniorami w Trójmieście
Pilotażowy projekt poprawy opieki nad seniorami w Trójmieście. Fot. Shutterstock

Przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) powiedział, że w Polsce nie ma kompleksowej i skoordynowanej opieki na ludźmi starszymi. Brakuje również ośrodków, które mogłoby taką funkcję pełnić, podobnych do tych, jakie powstały już w Europie Zachodniej.

- Chcemy, żeby Centrum Geriatrii w Trójmieście było projektem badawczym, w którym zostaną wypracowane modelowe dla całego kraju rozwiązania w zakresie opieki senioralnej. GUM oraz trójmiejski samorząd gwarantują, że wypracowane zostaną rozwiązania, które będzie można wykorzystać w innych tego typu placówkach - powiedział dziennikarzowi PAP specjalista.

Prof. Bigda stwierdził, że w Sopocie osoby po 65. roku życia stanowią aż 27 proc. mieszkańców, znacznie więcej niż w całym kraju. Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że obecnie jest w Polsce 14,5 proc. seniorów, w 2020 r. ich odsetek zwiększy się do 20 proc., w 2060 r. - do 35 proc.

- Musimy sprostać tym wyzwaniom z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia osób starszych, jak i dla budżetu państwa. Dlatego potrzebna jest mądra polityka w opiece senioralnej. Temu też służy trójmiejskie Centrum Geriatrii - powiedział prof. Zdrojewski.

Ekspert w ochronie zdrowia z firmy doradczej Ernst&Young, Michał Majewski wyjaśniał, że ośrodki kompleksowej opieki senioralnej powstały już w wielu krajach Europy Zachodniej. Najlepsze z nich działają m.in. w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii i Holandii.

- Realizowane w Europie projekty mają często charakter pilotażowy o dość krótkiej historii, a ich celem jest sprawdzenie różnych rozwiązań zanim jeszcze wprowadzone zostaną na szerszą skalę - podkreślił Majewski. Głównym założeniem tych przedsięwzięć jest utrzymanie seniorów w zdrowiu i jak największej sprawności oraz w najbardziej efektywny kosztowo sposób.

Podał przykład zintegrowanego systemu opieki senioralnej North West London, w którym połączono system opieki zdrowotnej i społecznej w taki sposób, żeby lepiej skoordynować i usprawnić pracę opiekunów oraz pracowników służby zdrowia. Główną rolę pełnią w nim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum