Pilotażowy projekt na Dolnym Śląsku: poród bez bólu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2009 10:29

W Szpitalu Specjalistycznym im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie od 18 maja pacjentki będą mogły rodzić bez bólu.

- Wprowadzamy pilotażowy projekt, dzięki któremu sprawdzimy, jakie naprawdę jest zainteresowanie wrocławianek znieczuleniem i jak najlepiej zorganizować pracę na oddziale ginekologiczno-położniczym - zapowiada Janusz Wróbel, dyrektor szpitala na Brochowie.

W czerwcu bez bólu rodzić będę również w Akademickim Szpitalu Klinicznym im. J. Mikulicza-Radeckiego, a pod koniec tego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy - informuje Gazeta Wyborcza.

Przyszłe matki, które chcą rodzić w komfortowych warunkach wcześniej powinny skontaktować się ze szpitalem i odbyć rozmowę z anestezjologiem. Wtedy lekarz poinformuje pacjentki czy nie ma przeciwwskazań do znieczulenia. Jeśli kobieta zdecyduje się na znieczulenie, musi podpisać odpowiednią zgodę. Szpital na Brochowie, aby sprostać zadaniu, zatrudnił dodatkowych anestezjologów.

Jak dotąd znieczulenie dla rodzących mieszkanek Wrocławia było nieosiągalne. Wiele kobiet wyjeżdżało więc z tego powodu poza Dolny Śląsk lub starało się o fikcyjne zaświadczenia. - Gdy istniały tzw. wskazania medyczne, lekarz nie mógł znieczulenia odmówić. Inne zdesperowane kobiety, by uniknąć bólu, płaciły lekarzom po kilka tys. zł za cesarskie cięcie. Dlatego w niektórych wrocławskich szpitalach wskaźnik cesarskich cięć sięgnął nawet 40 proc. - pisze Gazeta Wyborcza.

W środę (6 maja) wojewoda dolnośląski przekonywał w Warszawie wiceprezesa NFZ Jacka Grabowskiego o tym, jak ważne jest wprowadzenie znieczuleń w całej Polsce.

- Na początku nie był zainteresowany, ale pokazałem wyliczenia, z których jasno wynika, że znieczulenia są dużo tańsze i bezpieczniejsze dla rodzących niż cesarskie cięcia. W skali kraju to raptem około 13 mln zł rocznie. Odpowiedź dostanę w ciągu kilku tygodni - mówi Gazecie wojewoda Rafał Jurkowlaniec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum