Pilot i pielęgniarz LPR pośmiertnie odznaczeni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 16:37

Prezydent Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski pilotowi Januszowi Cygańskiemu i pielęgniarzowi Czesławowi Buśko.

Obaj zginęli 17 lutego 2009 r. w katastrofie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdy lecieli do rannych w karambolu na trasie A4 pod Wrocławiem.

Odznaczenia odebrały żony tragicznie zmarłych i synowie Cygańskiego. – To ważny dla nas dzień. Tato otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe, które przyznaje sam prezydent RP – powiedział 25-letni Karol Cygański.

Syn zmarłego dodał, że odznaczenia przekażą Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. – Chcielibyśmy, aby te odznaczenia zostały zlicytowane, a pieniądze z nich pomogły chorym dzieciom. Tato by tak chciał. My tak chcemy – mówił Cygański.

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego leciał 17 lutego z Wrocławia w okolice Budziszowa do rannych w karambolu na trasie A4, gdzie zderzyło się ok. 20 aut. Rozbił się w okolicach Jarostowa – kilkaset metrów od miejsca karambolu. W wypadku zginęli pilot oraz pielęgniarz.

Wypadek przeżył 41-letni lekarz Andrzej Nabzdyk, który w wyniku upadku stracił nogę. Po intensywnym leczeniu i terapii wrócił do pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum