Piła: groźna bakteria w sieci wodociągowej szpitala, wstrzymano planowe przyjęcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 17:11

W sieci wodociągowej Szpitala Specjalistycznego w Pile (Wielkopolskie) wykryto podczas rutynowych badań wody groźną bakterię legionella. Wstrzymano przyjmowanie pacjentów zapisanych na planowane zabiegi.

Piła: groźna bakteria w sieci wodociągowej szpitala, wstrzymano planowe przyjęcia
Przyjmowani są jedynie pacjenci z zagrożeniem zdrowia i życia. Jak poinformował zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Rafał Fonferek-Szuca, zachowując zasady higieny można uniknąć zakażenia bakterią.

Do zakażenia legionellą dochodzi drogą wziewną. Mycie rąk, zębów i codzienna toaleta nie stanowią zagrożenia, natomiast nie można używać np. pryszniców. W szpitalu przeprowadzono tzw. przegrzewanie instalacji wodnych, by je odkazić. Wyniki tych zabiegów będą znane 20 czerwca.

Pałeczki legionellozy wywołują chorobę legionistów, czyli ciężkie zapalenie płuc lub gorączkę Pontiac, która jest łagodną postacią zakażenia, mającego przebieg podobny do grypy, bez zapalenia płuc. Chorobie towarzyszy suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu i wysoka temperatura ciała.

Bakterie mogą zasiedlać systemy ciepłej wody i urządzenia wentylacyjne oraz klimatyzacji. W ostatnich latach w Polsce bakterie legionellozy wykryto m.in. w szpitalu w Szczecinie i w akademikach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum