PAP/Rynek Zdrowia | 04-02-2017 09:45

Pierwszy żeński przypadek "człowieka-drzewa"

W Bangladeszu lekarze natrafili na prawdopodobnie pierwszy żeński przypadek "człowieka-drzewa", choroby dermatologicznej powodującej powstawanie ogromnych narośli na rękach i nogach przypominających korę drzew - informuje "BBC News".

U 10-letniej dziewczynki Sahana Khatun stwierdzono na razie początki choroby o nazwie epidermodysplasia verruciformis, określanej również jako dysplazja Lewandowsky'go-Lutza. Narośle przypominające ogromne brodawki powstały u niej głównie na uszach i wokół ust.

Dziewczynka jest leczona w szpitalu uniwersyteckim w stolicy kraju w Dhaka, do którego wcześniej trafił 27-letni Abul Bajandar z gigantycznymi naroślami na rękach wyglądającymi jak gałęzie drzew. Jak przed miesiącem informowała agencja AFP, każde z nich ważyło aż 5 kg. Chirurdzy usuwali je 16 razy, ponieważ stale odrastały. Mężczyzna nie ma już żadnych narośli i lekarze mają nadzieję, że więcej nie będą odrastały.

"Przewodnik lekarza" pisze, że dysplazję Lewandowsky'go-Lutza wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV u osób z wyjątkowo rzadkimi predyspozycjami genetycznymi. To ten sam patogen, który zwiększa ryzyko raka szyjki macicy u zarażonych nim kobiet. Nie wiadomo jednak, jaki gen jest odpowiedzialny za powstanie pod wpływem tego zakażenia takiej dysplazji.

Choroba zwykle rozpoczyna się między 6. oraz 8. rokiem życia i objawia się różowymi lub brunatnymi plamami, odbarwieniami lub brodawkami. Najczęściej powstają one na twarzy, zwłaszcza w okolicy czołowej, na grzbietach rąk oraz przedramionach i podudziach.

Zmiany te w połowie przypadków mogą ulec transformacji nowotworowej, najczęściej w okolicach odsłoniętych, a pierwsze nowotwory pojawiają się po 40. roku życia. Może do tego dojść pod wpływem promieniowania radiacyjnego, obniżenia odporności lub zarażenie bardziej agresywną postacią wirusa HPV.

Lekarze mają nadzieję, że u Sahanu Khatun rozwinęła się jedynie łagodna postać choroby i powinna ona szybko wrócić do zdrowia.