Pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2018 14:20

Pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka przeprowadzili z sukcesem specjaliści z Oddziału Okulistyki zabrzańskiego Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

10-letni Kuba z tatą; FOT. PTWP

Pacjentem był 10-letni Kuba, którego cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok. Dopiero lekarze z Katowic przywrócili Kubie i jego rodzinie nadzieję, że pomoc jest możliwa. Zastosowano innowacyjną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych ze zdrowego oka. Chłopiec już odzyskał wzrok w uszkodzonym oku.

Przeszczep przygotowali współpracujący z polskimi lekarzami specjaliści z Włoch. - Był on hodowany na przeźroczystej włókninie, która po 24 godzinach się upłynnia, znika, a komórki zostają - zagnieżdżają się na powierzchni oka na całe życie - powiedział podczas piątkowej (23 marca) konferencji prasowej w Katowicach prof. Edward Wylęgała.

- Jesteśmy z żoną przeszczęśliwi. Cztery lata Kubuś nie widział na to oczko, nie było żadnej nadziei, a tu nagle takie szczęście, że dostał się do tego projektu, a drugie - że dostał się w ręce takich specjalistów - powiedział tata Kuby, Grzegorz Baleński.

Jak mówił, marzeniem Kuby jest powrót do szkoły i zabawa z kolegami; ze względu na stan zdrowia dotąd musiał korzystać z nauczania indywidualnego w domu.

- Jesteśmy dumni, że Kuba przetarł ten szlak. Dzięki niemu z tej metody może skorzystają też inne dzieci w Polsce - dodał Grzegorz Baleński. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum