Pierwszy przypadek wirusa A/H1N1 w Bydgoszczy

Autor: PAP, wek.pl, pomorska.pl/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2009 10:12

Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził pierwszy przypadek świńskiej grypy w Bydgoszczy. Chora to 16-latka, która wróciła z Wysp Kanaryjskich, z przesiadką w Liverpoolu.

Dziewczyna przebywa w bydgoskim Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Browicza. - Czuje się dobrze, a jej życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo - informuje Stanisław Gazda, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Wirusa grypy typu A/N1H1 potwierdzono także u 22-letniego mężczyzny z Aleksandrowa Kujawskiego. Mężczyzna wrócił niedawno z Londynu. Wcześniej grypę stwierdzono u jego brata, który również był uczestnikiem tego wyjazdu. Obaj odmówili hospitalizacji szpitalnej. Zaopatrzeni w leki przeciwwirusowe, wrócili do domu.

Obaj mężczyźni to Romowie. Istniało podejrzenie, że będą chcieli wziąć udział w rozpoczynającym się wkrótce festiwalu Romów w Glinojecku. Mają zakaz opuszczania mieszkania.

Tymczasem po siedmiodniowym leczeniu grypy, szpital opuściły dwie osoby z Zawiercia. 69-letni mężczyzna i jego 11-letnia wnuczka wirusem zarazili się podczas lotu samolotem z Toronto, gdzie mieli kontakt z chorym pasażerem.

W Polsce potwierdzono dotąd 35 przypadków zachorowania na grypę A/H1N1.

Tymczasem w Australii odnotowano już ponad 10 tys. przypadków nowej grypy. Obecnie w szpitalach przebywa 123 chorych, w tym stan 58 z nich jest bardzo poważny. Nowa grypa spowodowała w Australii śmierć około 20 osób. Liczba zachorowań w Australii stanowi 10 procent chorych na świecie - ocenia Światowa Organizacja Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum