Pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka. Co na to WHO?

Autor: oprac. JKB • Źródło: BBC, Rynek Zdrowia02 czerwca 2021 15:53

W Chinach potwierdzono pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H10N3. Ten wariant nie stanowi zagrożenia - zapewnia WHO zaleca zachowanie spokoju.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka. Co na to WHO?
Odnotowano pierwszy przypadek zakażenia nową odmianą ptasiej grypy. Foto. Shutterstock
  • W prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach potwierdzono pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka
  • WHO nie dostrzega w tym fakcie zagrożenia
  • Zakażony pacjent oczekuje na wypis ze szpitala - jego życiu nic nie zagraża

Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała we wtorek o pierwszym na świecie przypadku zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H10N3. Mężczyzna, 41-latek, pochodzi z Chin, z prowincji Jiangsu. Pod koniec kwietnia zaczął czuć się źle, a po kilku dniach jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Szybko trafił do szpitala.

Pacjent już stabilny

28 maja okazało się, że jest zakażony rzadkim wariantem ptasiej grypy. Obecnie stan jego zdrowia jest już stabilny i pacjent czeka na wypisanie ze szpitala.

Tymczasem WHO uspokaja - nie zaleca żadnych specjalnych badań przesiewowych na granicach stanowych pod kątem ptasiej grypy H10N3. W związku z tym przedstawiciele WHO zapewniają, że nie ma potrzeby nakładania żadnych ograniczeń na handel międzynarodowy czy też podróżowanie.

Jak się okazuje H10N3 został przeniesiony z ptaków, natomiast analiza jego genomu wykazała, że wirus nie ma skutecznej zdolności do zakażania ludzi.

To była "sporadyczna transmisja"

- Nie zgłoszono żadnych ludzkich przypadków H10N3 na świecie. Ten przypadek jest sporadyczną transmisją międzygatunkową z drobiu na człowieka, a ryzyko rozprzestrzeniania się na dużą skalę jest niezwykle niskie - przekazała Pekińska Narodowa Komisja Zdrowia w BBC News.

W przypadkach ciężkich zakażeń ptasiej grypy, ludzie mogą odczuwać problemy z oddychaniem, a w niektórych sytuacjach może dojść do zapalenia płuc. Objawami zakażenia są: kaszel, zapalenia spojówek, gorączka, bóle mięśni, gardła, głowy i stawów.

Ten szczep także pokonał barierę między gatunkami

Przypomnijmy. W lutym br. Anna Popova z rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej podała informację o pierwszym na świecie zdarzeniu przeniesienia ptasiej grypy (H5N8) na człowieka.

Zaznaczyła, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową.

Popova poinformowała, że naukowcy z jednego z rosyjskich laboratoriów wyizolowali materiał genetyczny szczepu od siedmiu pracowników fermy drobiu w południowej Rosji. Szefowa rosyjskiej agencji dodała, że "pracownicy nie ponieśli żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych".

Jak mówiła Popova, wirus nie uzyskał jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, co daje światu czas na przygotowanie się na możliwe mutacje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum