Pierwszy przypadek A/H1N1 na Podlasiu

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2009 21:18

15-letnia dziewczyna z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1 trafiła na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. Jej stan jest ciężki. To pierwszy przypadek na Podlasiu.

– Jak na razie to jedyny przypadek podejrzenia zarażenia A/H1N1 w regionie, o jakim nam wiadomo – przyznaje Andrzej Jarosz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Białymstoku.

W Białymstoku jesienią jak dotąd nie stwierdzono żadnych zachorowań na tę chorobę. Kilka przypadków odnotowano jedynie w lipcu.

O ile jednak można powiedzieć, że wirus świńskiej grypy potraktował Podlasie łagodnie, to grypa sezonowa daje się we znaki. W drugim tygodniu listopada nastąpiła eksplozja choroby.

Od początku października do 16 listopada zgłoszono 4157 przypadków podejrzeń zachorowań na grypę, z czego ponad trzy tysiące przypadków zanotowano w ciągu pierwszych dwóch tygodni listopada.

Sanepid przekonuje, że na bieżąco monitoruje sytuację. I przypomina jednocześnie, by nie lekceważyć objawów przeziębienia. Tym bardziej, że jak przekonują lekarze i epidemiolodzy, ciągle więcej pacjentów umiera z powodu powikłań po tzw. zwykłej grypie niż na skutek zarażenia świńską grypą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum