Pierwszy na świecie przeszczep serca niemowlęcia od dawcy z inną grupą krwi

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia17 maja 2021 21:24

W stolicy Hiszpanii, Madrycie, przeprowadzono po raz pierwszy na świecie przeszczep serca u niemowlęcia, które otrzymało organ od dawcy z inną grupą krwi.

Pierwszy na świecie przeszczep serca niemowlęcia od dawcy z inną grupą krwi
Przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep serca u niemowlęcia, które otrzymało organ od dawcy z inną grupą krwi. Fot. Materiały prasowe (zdj. ilustracyjne)
  • W Madrycie przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep serca u niemowlęcia, które otrzymało organ od dawcy z inną grupą krwi
  • Przeszczep był jedynym możliwym scenariuszem utrzymania małego pacjenta przy życiu
  • Dziewczynka otrzymała serce, które zostało przywrócone do aktywności już po zgonie jednego z pacjentów. 

W poniedziałkowym komunikacie władze szpitala im. Gregorio Maranon, w którym odbył się zabieg, określiły operację mianem "sukcesu".

Dwumiesięczna dziewczynka wraca do zdrowia

Według madryckiego zespołu kardiochirurgów praca serca dwumiesięcznego dziecka, poddanego zabiegowi, była bardzo ograniczona, a przeszczep był jedynym możliwym scenariuszem utrzymania dziecka przy życiu.

Dyrekcja szpitala, która nie podała dokładnej daty przeprowadzenia przeszczepu, ujawniła, że dziewczynka o imieniu Naiara wraca "obecnie do zdrowia na terenie oddziału intensywnej terapii" stołecznego szpitala.

"Innym bezprecedensowym wydarzeniem podczas tego przeszczepu był fakt, że osoba przyjmująca organ i jego dawca znajdowali się w różnych szpitalach", podał w komunikacie szpital im. Gregorio Maranon, wskazując, że serce zostało dostarczone do tej placówki drogą lotniczą.

Serce przywrócone do aktywności po zgonie pacjenta

Z kolei, jak wyjaśnił dr Juan Miguel Gil Jaurena, szef działu kardiochirurgii dziecięcej w szpitalu Gregorio Maranon, Naiara otrzymała serce, które zostało przywrócone do aktywności już po zgonie jednego z pacjentów. Aktywność organu była podtrzymywana w ramach tzw. systemu krążenia poza organizmem.

Gil Jaurena dodał, że poważne zaburzenia w funkcjonowaniu pracy serca dziewczynki zostały zaobserwowane już w okresie płodowym, a rozwój schorzenia przyspieszył poród dziecka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum