Pierwsze zabiegi równoczesnej korekcji zaćmy i astygmatyzmu w USK

Autor: oprac. JJ • Źródło: Mat. prasowe USK w Opolu02 lutego 2022 11:05

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu wykonano pierwsze zabiegi równoczesnej korekcji zaćmy i astygmatyzmu. Dzięki temu komfort życia pacjentów poprawia się podwójnie.

Pierwsze zabiegi równoczesnej korekcji zaćmy i astygmatyzmu w USK
USK chce w woj. opolskim upowszechnić zabiegi jednoczesnego usunięcia zaćmy i korekcji astygmatyzmu. Fot. USK Opole
  • Według szacunków astygmatyzm ma nawet ok. 30 proc. pacjentów, którzy wymagają operacji usunięcia zaćmy
  • Podczas wszczepiania jednoogniskowej soczewki istnieje możliwość korekcji zaćmy oraz krótkowzroczności lub nadwzroczności. Zastosowanie soczewki torycznej pozwala także na korekcję astygmatyzmu
  • Województwo opolskie jest wśród regionów, gdzie zabiegów usunięcia zaćmy i korekcji astygmatyzmu wykonuje się niewiele. Opolski Uniwersytecki Szpital Kliniczny chce to zmienić upowszechniając zabiegi jednoczesnego usunięcia tych wad wzroku

Soczewka toryczna pozwala na korekcję astygmatyzmu

Jak wyjaśnia dr n. med. Rafał Pławszewski, kierownik Oddziału Okulistyki USK w Opolu, dotychczas podczas wszczepiania jednoogniskowej soczewki była możliwość korekcji zaćmy oraz krótkowzroczności lub nadwzroczności. Zastosowanie soczewki torycznej pozwala nam także na korekcję astygmatyzmu.

Pierwsze takie zabiegi, refundowane przez NFZ, wykonano u kilku pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

- Dotychczas pacjenci z astygmatyzmem, nawet po operacji zaćmy, wymagali nadal korekcji astygmatyzmu okularami. Stosowanie soczewek jednoogniskowych pozwalało nam bowiem na usunięcie zaćmy i równoczesną korekcję krótkowzroczności lub nadwzroczności, ale już nie astygmatyzmu. Dzięki zastosowaniu soczewki torycznej mamy możliwość regulacji tych dwóch wad jednocześnie - mówi dr Pławszewski i podkreśla, że dzięki temu komfort życia pacjentów poprawia się podwójnie.

Możliwości nowych technologii

Dr Łukasz Wylęgała, jeden z lekarzy asystujących przy tych zabiegach, dodaje, że korzystanie z nowoczesnych technologii pozwoliło na bardzo precyzyjne cyfrowe oznaczenie lokalizacji soczewki, co dało dużo lepsze efekty zabiegu niż przy tradycyjnym oznaczaniu ręcznym.

- System komputerowy uwzględnia m.in. układ naczyń spojówki, bierze więc poprawkę na to, że gałka oczna porusza się wraz ze zmianą pozycji ciała. Uwzględnia też astygmatyzm powstający podczas zabiegu usunięcia zaćmy - tłumaczy.

Zabieg usunięcia zaćmy z szczepieniem soczewki torycznej nie różni wiele się od tradycyjnego zabiegu. Na etapie przygotowania konieczne są m.in. dodatkowe badania biometryczne, żeby dobrać odpowiednią soczewkę.

Opole chce dołączyć do wiodących ośrodków

W przeciwieństwie do zaćmy, która jest chorobą wieku senioralnego, astygmatyzm jest wadą wrodzoną. Polega na tym, że soczewki w oku załamują światło w jednej osi inaczej niż w drugiej, co powoduje nieostre widzenie w każdej odległości. O ile nadwzroczność czy krótkowzroczność są wadami, które mogą się zmieniać w trakcie życia, o tyle astygmatyzm jest wadą stałą.

Korekcja astygmatyzmu w trakcie operacji usunięcia zaćmy finansowana jest przez NFZ od lipca 2019 r. Wg szacunków astygmatyzm ma nawet ok. 30 proc. pacjentów, którzy wymagają operacji usunięcia zaćmy.

- Najlepszym rozwiązaniem dla obydwu tych wad wzroku jest wszczepienie soczewki torycznej. Opolskie jest wśród regionów, gdzie takich zabiegów wykonuje się niewiele. Chcemy to zmienić, upowszechniając je w uniwersyteckim szpitalu - podsumowuje dr Pławszewski.

W 2021 r. okuliści z USK w Opolu wykonali niemal 1,1 tys. zabiegów usunięcia zaćmy, przyjęli ponad 13 tys. pacjentów w poradniach specjalistycznych, w tym niemal 3,5 tys. dzieci, a na oddziale leczonych było ponad 2,7 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum