Pierwsze zabiegi kardiologiczne w wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2018 17:34

W czwartek (29 marca) w Krakowie, a także w Nowym Sączu, przeprowadzono pierwsze w Europie, a prawdopodobnie i na świecie, zabiegi kardiologiczne z wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens, czyli wirtualnej wizualizacji. Technologia ta ułatwia także zabiegi na odległość.

Pierwsze zabiegi kardiologiczne w wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens
Prof. Dariusz Dudek jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii w grudniu 2016 roku. Fot. Archiwum

Zdaniem lekarzy uczestniczących w zabiegu, można mówić o przełomie w zastosowaniu najnowszych oprogramowań informatycznych w medycynie - w diagnozowaniu, a zwłaszcza projektowaniu kardiologicznych terapii zabiegowych.

Czwartkowe zabiegi nagrywali przedstawiciele amerykańskiego Microsoftu. Film o pionierskich zabiegach będą prezentowali za granicą.

Prof. Dariusz Dudek, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii w grudniu 2016 roku podczas Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC) w Krakowie. Współtwórcami rozwiązania są informatycy z firmy Medapp.

Po roku doskonalenia projektu Polacy zostali zaproszeni przez Microsoft do realizacji światowego programu Mixed Reality (MR, czyli rzeczywistość mieszana, łączy świat rzeczywisty z wirtualnym w celu uzyskania wizualizacji) z wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens w medycynie. Integralną częścią tej technologii są gogle HoloLens produkowane przez Microsoft. To dzięki nim możliwy jest wirtualny ogląd operowanych organów.

W czwartek prof. Dudek i jego zespół przeprowadzili pierwszy w Europie, a prawdopodobnie i na świecie, zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem HoloLens. Chodziło o leczenie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Zabieg odbył się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Specjaliści z Krakowa połączyli się też wirtualnie z lekarzami w ośrodku kardiologicznym w Nowym Sączu, gdzie prof. Sebastian Stec wykonał ablację arytmii w niewydolności serca. Za pomocą technologii HoloLens specjaliści z Krakowa i Nowego Sącza mogli konsultować obrazy diagnostyczne i przebieg zabiegu bez konieczności jeżdżenia z Krakowa do Nowego Sącza i na odwrót.

- Rozmawialiśmy o zabiegu, mając założone okulary w Krakowie i Nowym Sączu. Równocześnie widzieliśmy te same obrazy, rozmawiając z blokiem operacyjnym z Sącza, a będąc w Krakowie - mówił na konferencji prasowej w czwartek prof. Dariusz Dudek.

Jego zdaniem za rok, dwa zabiegi kardiologiczne z wykorzystaniem HoloLens staną się rzeczywistością w polskich szpitalach. Profesor ocenił, że medycyna powinna być łączona z technologią informatyczną. Pytany o finansowanie takich zabiegów, odpowiedział, że na razie trudno o tym mówić i należy czekać, aż projekt zostanie wdrożony. - Jestem przekonany, że to jest prawidłowy kierunek i znajdzie się finansowanie - powiedział.

Na świecie rozszerzoną rzeczywistość okularów HoloLens wykorzystuje się m.in. w architekturze, inżynierii. Urządzenie pokazuje ciągły obraz, który jest rzucany na okulary, czyli jest rozszerzeniem tego, co widzi się bez nich. Ma się dzięki temu dostęp do dodatkowych informacji.

Obraz tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego załadowany do oprogramowania MedApp CarnaLife, a następnie przetworzony na rzecz rekonstrukcji obrazu trójwymiarowego, ale w technice hologramu, daje wgląd w serce człowieka - czyli chirurg jest jakby wewnątrz organizmu. Umożliwia to analizę obrazu i jest pomocne przy planowaniu zabiegów. Załadowanie hologramów pozwala obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca, np. zastawki, pozwala zaplanować jej umieszczenie w odpowiednim miejscu, a także zbadanie przed operacją odległości różnych struktur, m.in. tego, czy proteza nie upośledza napływu do tętnic w sercu.

Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości lekarz może przejść przez wszystkie etapy zabiegu, zanim go rozpocznie, i przygotować się na to, co może go spotkać podczas realnego działania. Zdaniem krakowskich lekarzy obrazowanie z wykorzystaniem HoloLens i polskiej aplikacji to przeskok technologiczny w stosunku do stosowanych dziś metod.

Beata Kołodziej

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum