Pierwsze w Polsce usunięcie pęcherza i utworzenie zamiennego zbiornika na mocz z użyciem robota

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2019 12:56

Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą w Polsce operację robotyczną endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem.

Pierwsze w Polsce usunięcie pęcherza i utworzenie zamiennego zbiornika na mocz z użyciem robota
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce robotem Da Vinci z powodu raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych. Do tej pory polscy urolodzy wykonywali podobne operacje, jednak nigdy bez otwierania jamy brzusznej chorego.

Jak informuje nas Izabela Leśkiewicz, rzecznik szpitala, najtrudniejsze w operacji przy użycia robota Da Vinci było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu wewnątrz ciała pacjenta, z jego własnych tkanek pochodzących z jelit.

- Lekarze wykorzystali do tego 7 cm jelita cienkiego chorego formując z niego tzw. wstawkę jelitową, która będzie służyła pacjentowi za odprowadzenie moczu.

Operację wykonał w niedzielę (21 lipca) dr Tomasz Szopiński z zespołem lekarzy ze Szpitala Mazovia w Warszawie. Operacja trwał 7 godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. W ciągu tygodnia pacjent powinien zostać wypisany do domu. Już 12 godzin po zabiegu chory zaczął samodzielnie się poruszać. 

To przełom w leczeniu raka pęcherza, ponieważ dzięki małoinwazyjnemu zabiegowi z użyciem robota Da Vinci pacjenci o wiele szybciej wracają do pełnej sprawności, krócej przebywają w szpitalu oraz na zwolnieniu lekarskim.

W Europie takie zabiegi wykonuje się tylko w kilku ośrodkach, miedzy innymi w Szwecji.

Z uwagi na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż jeszcze nie refunduje zabiegów robotycznych, tego typu operacje pozostają na razie odpłatne. Warszawski Szpital Mazovia w 2017 roku jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje z użyciem robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum