Pierwsze przeszczepienie płuc w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia12 listopada 2022 16:41

W piątek (11 listopada)w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie lekarze przeszczepili płuca u 64-letniej pacjentki z Żor - poinformował szpital.

Pierwsze przeszczepienie płuc w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie
Operacja przeszczepu płuc Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Fot. Iwona Kania CSK MSWiA.
  • W piątek (11 listopada)w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie lekarze przeszczepili płuca u 64-letniej pacjentki z Żor
  • Zespół CSK MSWiA przygotowywał się do pierwszej w tej placówce transplantacji płuc od kilkunastu miesięcy uczestnicząc w wieloetapowym procesie szkoleń
  • 64-letnia pacjentka przed przeszczepieniem cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), była pacjentka leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii

Udany przeszczep płuc w szpitalu MSWiA

Jak przekazał Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, w dobę po zabiegu pacjentka czuje się dobrze, powoli dochodzi do siebie pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Szpital podkreśla, że rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego to nowa szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

Przeszczepienie płuc w szpitalu MSWiA było pierwszym w Warszawie i na Mazowszu - podaje Iwona Kania, rzecznik szpitala.

- Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest szpitalem wielospecjalistycznym, co pozwala na zbudowanie modelu całościowej i długofalowej opieki nad pacjentami po przeszczepach płuc w zakresie wszystkich ich schorzeń oraz ułatwia zaawansowaną diagnostykę tuż przed zabiegiem. To unikalna cecha naszego ośrodka, która gwarantuje bezpieczeństwo i kontynuację terapii chorym - podkreśla dyrektor placówki, prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.

Pacjentka cierpiała na POChP

Jak podano w komunikacie dla mediów, doświadczenia wyniesione z okresu, gdy CSK MSWiA był szpitalem jednoimiennym oraz prowadzenie Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazały potrzebę objęcia pacjentów holistyczną terapią również w zakresie transplantologii płuc.

Zespół CSK MSWiA przygotowywał się do transplantacji płuc od kilkunastu miesięcy uczestnicząc w wieloetapowym procesie szkoleń.

64-letnia pacjentka przed przeszczepieniem cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), była pacjentka leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii.

- W rozmowie przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić 40. rocznicę ślubu z mężem. W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, możliwość budowania dalszych planów życiowych - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum