Pierwsze przeszczepienie głowy, a właściwie ciała, już za 2 lata?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2015 10:00

Pomysł prof. Sergio Canavero z Turynu technicznie będzie przeszczepieniem ciała do głowy. Zamierza on odciąć głowę, która nie spełnia już swoich funkcji od ciała w dobrym stanie, a następnie przeszczepić ciało komuś, kto ma sprawny mózg, ale zdewastowane ciało.

Pierwsze przeszczepienie głowy, a właściwie ciała, już za 2 lata?

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, pomysł nie jest nowy - kilka dekad temu podjęto już próby na psie i małpie. Zwierzęta przeżywały jedynie kilka dni. Od tego czasu transplantologia poczyniła jednak niebywałe postępy. Przeszczepia się nie tylko nerki, wątroby czy serca, ale też ręce albo twarz.

Prof. Canavero deklaruje, że podejmie się tego spektakularnego przeszczepienia za 2 lata. Potrzebuje czasu, aby wraz z zespołem móc przećwiczyć procedurę przeszczepu głowy. Niektórzy lekarze uważają pomysł za szalony i do zrealizowania może za 50 lat. Profesor z Turynu uważa jednak, że wie, co mówi. Opublikował niedawno pracę w czasopiśmie "Surgical Neurology International", w której podaje szczegóły techniczne i przedstawia aspekty etyczne swojego pomysłu.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum