Pierwsze izolatorium w Poznaniu zaczyna przyjmować pacjentów z koronawirusem

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2020 10:36

Pierwsze poznańskie izolatorium zlokalizowane w hotelu Ikar rozpoczęło pracę. W środę w godzinach wieczornych (8 kwietnia) trafili do niego pierwsi pacjenci z lekkimi objawami koronawirusa. Do uruchomienia izolatorium doprowadził wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ.

FOT. Rob/Flickr.com (CC BY-NC 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Obecnie, jak zapewnia wojewoda wielkopolski Mikołajczyk, trwają prace nad kolejnymi izolatoriami na terenie Wielkopolski. - O szczegółach poinformuję po Wielkanocy. Obecnie finalizujemy ustalenia. Docelowo chciałbym, aby Wielkopolska miała do dyspozycji kilkaset miejsc w izolatoriach - dodaje.

Izolatorium ma służyć osobom oczekującym na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby. Zostało ono utworzone na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. J. Strusia, przekształconym w szpital zakaźny, a hotelem Ikar. Przygotowano w nim 164 pokoje, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.

Pierwsi pacjenci to osoby, które łagodnie przechodzą chorobę. W rezultacie mogą zwolnić miejsca w szpitalu osobom w cięższym stanie.

- Przygotowujemy się na coraz większą liczbę przypadków, zarówno lekkich, jak i ciężkich, dlatego do szpitala dostarczamy respiratory i kardiomonitory oraz tworzymy kolejne izolatoria, w których chorobę przejdą osoby z lekkimi objawami - mówi wojewoda.

W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital Miejski zapewnia opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowuje posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze PCK. Wojewoda i szpital zapewniają obsłudze izolatorium środki ochrony osobistej. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ.

W Poznaniu dla personelu medycznego czeka również "Hotel dla Medyka", który został utworzony przy współpracy wojewody wielkopolskiego i Polskiego Holdingu Hotelowego. Z hotelu Moxy Poznań Airport skorzystali już pierwsi przedstawiciele kadry medycznej - lekarz i ratownik medyczny. Hotel dysponuje 120 pokojami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum