×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa tematem Środy z Profilaktyką NFZ

Autor: • Źródło: PAP08 marca 2023 10:04

Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa jest tematem zorganizowanej 8 marca kolejnej odsłony akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia Środa z Profilaktyką.

Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa tematem Środy z Profilaktyką NFZ
Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa tematem Środy z Profilaktyką NFZ. Fot. Shutterstock
  • Dziewczynka powinna odbyć swoją pierwszą rutynową wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego w wieku 11-13 lat
  • Jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie
  • Dlatego warto przygotować dziewczynkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Na przykład wytłumaczyć, jak będzie wyglądało badanie

Charakter edukacyjny pierwszej wizyty

- Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy - wyjaśnia w materiale filmowym NFZ Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Zwykle pierwsza wizyta wiąże się z dużym stresem dla dziewczynki. Powinna przebiegać w miłej atmosferze i zaufaniu. Jej przebieg może wpływać na dalsze życie pacjentk  - zaznacza dr Tadros-Zins.

Dlatego warto przygotować dziewczynkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Na przykład wytłumaczyć, jak będzie wyglądało badanie.

Na wizytę młoda pacjentka zgłasza się bez skierowania, wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.

W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia. Materiały edukacyjne dostępne są m.in. na stronie internetowej Funduszu i na kanale YouTube Akademia NFZ.

NFZ przypomina, że od 6 do 10 marca z okazji Dnia Kobiet w oddziałach wojewódzkich przygotowano m.in. pomiary składu i masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi, plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz pakiet informacji o zalecanych programach profilaktycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum