Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa tematem Środy z Profilaktyką NFZ
Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa jest tematem zorganizowanej 8 marca kolejnej odsłony akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia Środa z Profilaktyką.

- Dziewczynka powinna odbyć swoją pierwszą rutynową wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego w wieku 11-13 lat
- Jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie
- Dlatego warto przygotować dziewczynkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Na przykład wytłumaczyć, jak będzie wyglądało badanie
Charakter edukacyjny pierwszej wizyty
- Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy - wyjaśnia w materiale filmowym NFZ Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
- Zwykle pierwsza wizyta wiąże się z dużym stresem dla dziewczynki. Powinna przebiegać w miłej atmosferze i zaufaniu. Jej przebieg może wpływać na dalsze życie pacjentk - zaznacza dr Tadros-Zins.
Dlatego warto przygotować dziewczynkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Na przykład wytłumaczyć, jak będzie wyglądało badanie.
Na wizytę młoda pacjentka zgłasza się bez skierowania, wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.
W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia. Materiały edukacyjne dostępne są m.in. na stronie internetowej Funduszu i na kanale YouTube Akademia NFZ.
NFZ przypomina, że od 6 do 10 marca z okazji Dnia Kobiet w oddziałach wojewódzkich przygotowano m.in. pomiary składu i masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi, plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz pakiet informacji o zalecanych programach profilaktycznych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)