Pierwsza w Polsce zakażona omikronem osoba jest już zdrowa

Autor: PAP • Źródło: PAP21 grudnia 2021 18:05

Pierwsza w Polsce osoba z potwierdzonym zakażeniem wariantem omikron koronawirusa – obywatelka Lesotho, która przyjechała do Katowic na szczyt cyfrowy ONZ – jest już zdrowa. Uzyskała dwa ujemne wyniki testów, w środę będzie mogła wrócić do domu.

Obywatelka LesoTho, piersza osoba u której wykryto wariant Omikron, jest już zdrowa. Fot. AdobeStock
  • Obywatelka Lesotho, u której jako pierwszej osobie w Polsce wykryto zakażenie odmianą koronawirusa Omikron, jest już zdrowa co dwukrotnie potwierdziły wyniki testu
  • Kobieta we wtorek uzyskała drugi negatywny wynik, jutro zostanie zwolniona z izolacji i będzie mogła wrócić do domu
  • W przypadku dwóch pozostałych osób u których stwierdzono zakażenie, innym niż wariant Omikron, nadal pozostają w izolacji

Pierwszy przypadek wykrycia wariantu Omikron

- Dzisiaj kobieta uzyskała drugi negatywny wynik. Jutro zostanie zwolniona z izolacji i będzie mogła wrócić do domu - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

O pierwszym przypadku wystąpienia wariantu omikron Ministerstwo Zdrowa poinformowało 16 grudnia. Zdiagnozowano go u uczestniczki szczytu cyfrowego ONZ, który odbywał się z udziałem uczestników z całego świata w dniach 5-10 grudnia. Obowiązywały tam rygorystyczne procedury sanitarne - aby osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, należało przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.

Dwoje cudzoziemców pozostaje w izolacji

W przypadku trojga uczestników szczytu wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia. W przypadku Lesothanki okazało się, że to omikron. Kobieta przebywa w izolatorium w Myszkowie, cały czas czuła się dobrze.

- Co ciekawe, dwaj inni cudzoziemcy, u których potwierdzono zakażenie innymi wariantami koronawirusa, nie uzyskali jeszcze podwójnych ujemnych wyników testów, więc na razie pozostają w izolacji - poinformowała Alina Kucharzewska.

Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono 1650 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 104 osoby - najwięcej w obecnej, czwartej fali pandemii. 79 z nich miało choroby współistniejące, 25 odeszło tylko z powodu COVID-19. Na 3341 łóżek przeznaczonych w szpitalach regionu na potrzeby zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji zajęte jest obecnie 2700, a na 286 łóżek respiratorowych pacjenci korzystają z 258. Spore obłożenie notują też dziecięce oddziały covidowe, a pełne - szpital tymczasowy w Pyrzowicach.

Czytaj: Będzie więcej przypadków omikrona w Polsce. Dwa ogniska pod lupą sanepidu

Czytaj: Koronawirus. 21 grudnia. Zakażenia i zgony. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum