Pierwsza w Polsce pacjentka z wrodzonym brakiem tęczówki odzyskała wzrok

Autor: JW • Źródło: Dziennik Zachodni, PAP, Rynek Zdrowia28 kwietnia 2021 19:13

Elżbieta Piela jest pierwszą pacjentką w Polsce z wrodzonym brakiem tęczówki, której wszczepiono keratoprotezę, sztuczną rogówkę typu bostońskiego. Dzięki temu odzyskała wzrok.

Pierwsza w Polsce pacjentka z wrodzonym brakiem tęczówki odzyskała wzrok
Wszczepienie keratoprotezy pozwoliło chorej na odzyskanie wzroku. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • Pierwsza w Polsce pacjentka w wrodzonym brakiem tęczówki, dzięki śląskim lekarzom odzyskała wzrok
  • Wyzwanie podjęli specjaliści z kliniki okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach
  • Pacjentka po operacji czyta litery w górnym rzędzie tablicy okulistycznej i samodzielnie wybiera numery w telefonie

Elżbieta Piela z Rzeszowa od urodzenia cierpi na aniridię, nazywaną wrodzonym brakiem tęczówki. Kiedy skończyła 20 lat, choroba zaczęła się nasilać. Dała o sobie znać zaćma, a potem keratopatia, czyli postępujące zmętnienie rogówki. Przeszła trzy przeszczepy, w tym dwa klasyczne i jeden z hodowli nabłonka jamy ustnej.

Keratoproteza: ostatnia szansa na odzyskanie wzroku

Jej ostatnią szansą na odzyskanie wzroku było wszczepienie keratoprotezy. To taki cylinder optyczny, który okuliści montują w rogówce pacjenta. Wbudowany, będzie dostarczał światło do wnętrza oka.

Zabieg przeprowadzono w miniony piątek, 23 kwietnia. Operacje wykonał zespół pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest też szefem oddziału okulistyki w katowickim szpitalu.

– Rogówki pobierane od zmarłego dawcy z różnych powodów tracą przezroczystość i pokrywają się tkanką spojówkową. Do wszczepienia keratoprotezy kwalifikują się pacjenci, u których nie potrafimy utrzymać przezroczystego przeszczepu klasycznego, tzw. biowitalnego – tłumaczy dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który zoperował pacjentów.

Dotąd w Polsce nikt nie przeprowadził takiego zabiegu u osoby ze schorzeniem, na które cierpi pani Elżbieta - informuje "Dziennik Zachodni".

Keratoprotezy typu Boston wszczepiano już wcześniej

Zabiegi wszczepienia keratoprotez typu Boston przeprowadzano wcześniej m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. 

- To jest zabieg wszczepienia sztucznej rogówki u pacjentów z obuoczną ślepotą rogówkową albo u takich pacjentów, u których było już kilka przeszczepów klasycznych. Wtedy należy wszczepić sztuczną rogówkę humanizowaną, to znaczy optyczny cylinder plastikowy jest zamontowany do rogówki ludzkiej - wyjaśniał w październiku 2019 r. prof. Edward Wylęgała.

Jak podkreślał w rozmowie z PAP, dla wielu pacjentów to ostatnia deska ratunku, na którą czekali od wielu lat. Na pomoc mogą liczyć chorzy ze ślepotą rogówkową po oparzeniach, po odrzutach przeszczepów czy we wrodzonych wadach rogówki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum