Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego „custom-made”

Autor: WUM/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2019 14:06

Specjaliści z Warszawkiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie operację wszczepienia implantu endoprotezy stawu biodrowego „custom-made” przy zastosowaniu technologii Microsoft HoloLens.

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego „custom-made”
Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM. Fot. materiały prasowe WUM

Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie przeprowadził 21 stycznia operację wszczepienia implantu custom-made z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Takich operacji wykonano zaledwie kilka na świecie, jedyne konkretne doniesienia medialne spłynęły z Włoch i Brazylii.

Operatorami podczas zabiegu byli: prof. Paweł Małdy,  kierownik Kliniki; dr Paweł Łęgosz, ordynator Oddziału Endoprotezoplastyki; lek. Marek Gołębiewski; anestezjolog Nadia Obuhovskaja; pielęgniarka instrumentująca Anna Bystroń.

Ortopedia rekonstrukcyjna mierzy się z coraz trudniejszymi przypadkami, w których standardowo używane implanty są niewystarczające ze względu na zbyt duże ubytki masy kostnej i niestandardowe procedury wielu zabiegów realoplastycznych lub onkologicznych. Techniki druku 3D umożliwiają stworzenie protez dostosowanych do indywidualnych zmian i ubytków w obrębie kości pacjenta na podstawie standardowych technik obrazowych, takich jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W Klinice WUM takiej operacji rekonstrukcyjnej w obrębie kończyny dolnej zostało poddanych do tej pory pięciu pacjentów. Czterech miało wykonywany zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego, jeden został poddany zabiegowi wszczepienia protezy stawu kolanowego, kości piszczelowej oraz stawu skokowego. Wszyscy pacjenci zostali zakwalifikowani do realoplastyki, która nie mogła zostać wykonana klasycznymi metodami, ze względu na zbyt duże ubytki kostne.

Pacjentom wykonano przedoperacyjne obrazowanie metodą tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Opracowano wirtualną rekonstrukcję 3D oraz wydrukowano modele struktur anatomicznych pacjenta i używanych protez.

Na podstawie badań obrazowych zespół inżynierów z firmy MedApp stworzył wirtualny model struktur anatomicznych pacjenta, protezy, zakresu koniecznego usunięcia tkanek oraz prawidłowego osadzenia implantu. Ta wizualizacja była dostępna dla operatorów podczas zabiegu dzięki okularom
i oprogramowaniu Microsoft HoloLens.

W każdym momencie chirurg mógł włączyć wirtualne modele i porównać je ze stanem rzeczywistym. Możliwe było również modyfikowanie w dowolny sposób obrazu, m.in. poprzez wyłączanie poszczególnych jego elementów, rotowanie go i zmienianie jego rozmiaru. Wszystko to było możliwe dzięki wykonywaniu prostych gestów, czyli bez zaburzania płynności zabiegu i co najważniejsze - bez ryzyka desterylizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum