Pierwsza w Polsce i Europie bezpłatna aplikacja nt. udaru mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2013 14:43

Co to jest udar mózgu, jak można go rozpoznać, gdzie szukać pomocy, gdy wystąpi - takich m.in. informacji dostarcza pierwsza w Polsce i w Europie bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety o nazwie Stop Udarom.

Pierwsza w Polsce i Europie bezpłatna aplikacja nt. udaru mózgu

Członkowie Fundacji Udaru Mózgu (FUM), z inicjatywy których powstało to narzędzie liczą, że pomoże ono budować świadomość społeczną na temat profilaktyki udaru mózgu, jego objawów i możliwości leczenia. Aplikację można pobrać bez żadnych opłat za pośrednictwem usługi Google Play. 

Adam Siger z FUM podkreśla, że choć w naszym kraju średnio co 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu, to Polacy ciągle nie mają wiedzy na temat tego, co to jest udar, jak można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, jakie są jego objawy i co robić, gdy już do niego dojdzie. - Udar ciągle jest w społeczeństwie kojarzony z udarem cieplnym i ludzie często myślą, że można się przed nim uchronić np. nosząc nakrycie głowy i unikając silnego słońca - zauważa.

Tymczasem udar mózgu jest poważnym zaburzeniem czynności mózgu, które wynika z tzw. przyczyn naczyniowych. Najczęstszą jego przyczyną jest zablokowanie tętnicy, która doprowadza do mózgu krew z tlenem i substancjami odżywczymi - jest to tzw. udar niedokrwienny. Stanowi on aż 80 proc. przypadków udaru. W pozostałych 20 proc. mamy do czynienia z udarem krwotocznym (powszechnie określanym jako wylew), spowodowanym pęknięciem naczynia i wylewem krwi. W każdym przypadku dochodzi do niedokrwienia pewnego obszaru mózgu i obumierania tkanki nerwowej.

Wiedza na temat objawów udaru mózgu może uratować życie. Aplikacja Stop Udarom podaje informacje tak, by można je było łatwo zapamiętać. Opisano je w skrócie akronimem C.Z.A.S., gdzie C to cięższa noga lub ręka, Z to zaburzenia widzenia, A - asymetria twarzy, S - spowolniona mowa. Twórcy narzędzia chcieli w ten sposób uzmysłowić użytkownikom, że w przypadku udaru każda minuta może uratować mózg.

Gdy takie lub zbliżone objawy wystąpią, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, które powinno zawieźć pacjenta na najbliższy specjalistyczny oddział udarowy. W przypadku udaru niedokrwiennego tylko w ciągu 4,5 godziny można podać lek trombolityczny, tzw. tkankowy aktywator plazminogenu. Rozpuszcza on skrzeplinę, która spowodowała zamknięcie tętnicy i pomaga jak najszybciej przywrócić krążenie krwi w mózgu.

Aplikacja "Stop Udarom" pozwala sprawdzić, gdzie można uzyskać pomoc natychmiastową na wypadek udaru i na dalszym etapie terapii, gdy pacjent opuści już szpital. Zawiera adresy wszystkich ośrodków neurologicznych w danym województwie, a także ośrodków rehabilitacyjnych, opiekuńczo-leczniczych, logopedycznych, centrów pomocy rodzinie oraz oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieje też opcja precyzyjnego zlokalizowania danej placówki na mapie.

Dzięki prostemu algorytmowi, przy pomocy aplikacji można też ocenić ryzyko wystąpienia udaru u siebie i bliskich. Wystarczy odpowiedzieć na 13 prostych pytań, np. czy palimy, pijemy, uprawiamy sport. W zależności od ryzyka można otrzymać kartkę zieloną, żółtą lub czerwoną. Aplikacja została stworzona na smartfony i tablety w systemie operacyjnym Android, gdyż korzysta z niego większość Polaków posiadających te urządzenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum