Pierwsza strona internetowa dla dzieci i młodzieży z HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2014 13:44

Pierwsza w Polsce strona internetowa dla dzieci i nastolatków zakażonych HIV - www.odkrywcy.info - ma im pomóc zaakceptować siebie i chorobę, a także zachęcić do regularnego przyjmowania leków - informuje inicjatorka projektu Kamila Szopa z Fundacji Zrobimy.

- Problemy natury psychicznej, brak akceptacji siebie, niska samoocena, problemy w funkcjonowaniu społecznym, przymus trzymania swojej choroby w tajemnicy z obawy przed dyskryminacją. To jedne z najczęstszych powodów, dla których dzieci zakażone HIV nieregularnie przyjmują leki antyretrowirusowe, nie przyjmują ich w ogóle lub przestają przyjmować w wieku 18 lat - wyjaśnia psycholog Kamila Szopa, która jest pomysłodawczynią uruchomienia strony.

W jej ocenie młodzi ludzie często nie mogą pogodzić się z faktem, że zostali zakażeni, choć nic złego nie zrobili, zadają sobie nieustannie pytanie: "dlaczego ja?".

- Problemem dla nastolatków jest też to, że leki trzeba zażywać o stałych porach. W przypadku młodzieży jest to trudne do wykonania, koliduje z ich codziennymi aktywnościami, z zajęciami szkolnymi - wyjaśniła Szopa. Młodzi ludzie mogą też rezygnować z leczenia, bo mają złe wzorce w domu - np. ich zakażony rodzic się nie leczy albo po prostu buntują się przeciwko rodzicom.

- Tymczasem, jeżeli dziecko czy nastolatek przyjmuje leki nieregularnie lub w ogóle przestaje je przyjmować, może u niego powstać oporność na leczenie. Wówczas nie można wrócić do wcześniejszego leku, a z czasem może wyczerpać się cała pula leków możliwych do zastosowania - wskazuje psycholog.

Dzieci i młodzi ludzie nie zawsze rozumieją dlaczego mają regularnie zażywać leki. Sądzą, że "i tak umrą". 

- Obecnie leczenie jest tak skuteczne, że długość życia osób zakażonych HIV praktycznie nie różni się od osób niezakażonych. Jest to choroba przewlekła, z którą młodzi ludzie mogą żyć zupełnie normalnie i mieć takie same plany jak ich rówieśnicy - pójść na studia, mieć chłopaka czy dziewczynę, wyjść za mąż, mieć zdrowe dzieci. To w niczym nie przeszkadza. Trzeba tylko zaufać lekarzom, poddać się terapii i korzystać z życia - przekonywała Szopa.

Według niej strona www.odkrywcy.info ma również stać się pomocnym narzędziem dla rodziców i opiekunów dzieci żyjących z HIV. Sposób, w jaki dziecko dowiaduje się od nich o zakażeniu, ma bowiem istotny wpływ na jego dalszy stosunek do leczenia. - Ważne jest, by rodzice nie okłamywali dzieci, rozmawiali z nimi o chorobie, byli dla nich wzorem, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad terapii - oceniła pomysłodawczyni projektu.

Ponadto portal ma na celu edukowanie osób niezakażonych na temat profilaktyki zakażeń HIV, a także o samej chorobie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum